W okresie powakacyjnym rośnie liczba udzielanych kredytów gotówkowych

0
1119

W ciągu dwóch lat liczba wniosków o kredyt gotówkowy składanych w sierpniu i wrześniu wzrosła ponad czterokrotnie – wynika z danych BNP Paribas Banku Polska. Portfele uszczuplone przez wakacyjne wydatki potrzebują zastrzyku gotówki na wyprawkę szkolną, a banki wychodzą tej potrzebie naprzeciw. Przygotowują w tym czasie specjalną ofertę kredytową i zachęcają promocjami.

Domowy budżet Polaków nadszarpnięty mocno podczas sezonu urlopowego czekają kolejne wyzwania, tym razem związane z akcją „szkoła” lub „studia”. Potrzebę gotówki widać wyraźnie po liczbie chętnych na bankowe pożyczki. Od 2009 do 2011 r. liczba wniosków o kredyt gotówkowy, składanych przez klientów BNP Paribas w sierpniu i wrześniu, wzrosła czterokrotnie – wynika z danych banku.

Pod koniec wakacji i na początku roku szkolnego na rynku finansowym następuje ożywienie w ofercie kredytów gotówkowych – mówi Monika Kuligowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów Personal Finance w BNP Paribas Banku. – Widząc rosnące z roku na rok zapotrzebowanie na tę formę finansowania domowych wydatków, banki wychodzą ze swoimi ofertami naprzeciw oczekiwaniom klientów i przygotowują dla nich specjalne promocje – mówi Monika Kuligowska.

Zaletą kredytów gotówkowych jest możliwość przeznaczenia pożyczonych od banku pieniędzy na dowolny cel: kurs językowy, wyprawkę szkolną dla dziecka, opłaty związane ze studiami, czy nawet remont mieszkania. Klient ma możliwość natychmiastowej realizacji swoich planów, bez rezygnacji bądź odkładania ich na później z powodu braku gotówki. – Bardzo często kredyt gotówkowy jest jedyną szansą na realizację zamierzonego planu – wyjaśnia Monika Kuligowska. – Jeśli nasza sytuacja materialna jest stabilna, wcale nie musimy rezygnować z wakacji, aby odłożyć na wyprawkę szkolną dla dzieci czy remont mieszkania. Dzięki finansowaniu z banku, nasze plany możemy zrealizować od zaraz. Polacy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej na rynkach europejskich, nie chcemy rezygnować z zakupów i ograniczać konsumpcji – dodaje Monika Kuligowska.

Decydując się na kredyt gotówkowy należy zwrócić uwagę, co składa się na jego ostateczny koszt. Warto również przeanalizować ofertę różnych instytucji, bo pożyczka oferowana przez bank, w którym posiadamy konto osobiste nie zawsze musi być dla nas najkorzystniejsza.

Jednymi z najważniejszych parametrów, jakie powinniśmy brać pod uwagę porównując oferty kredytu gotówkowego w poszczególnych bankach, są warunki cenowe. Prowizja za udzielenie kredytu, oprocentowanie, prowizja przygotowawcza, koszt ubezpieczenia to elementy wpływające bezpośrednio na wysokość naszej raty oraz łączną kwotę, jaką oddamy bankowi.
W przypadku wymogu przedstawienia rzeczowego zabezpieczenia kredytu obowiązującego w niektórych bankach, koszt jego ustanowienia zazwyczaj ponosi klient. Należy pamiętać, że bank zwolni zabezpieczenie po całkowitej spłacie zaciągniętej pożyczki. Od strony kosztowej najlepiej porównywać produkty kredytowe pytając o rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (w skrócie RRSO), uwzględniającą zgodnie z zapisami Ustawy o kredycie konsumenckim, oprocentowanie oraz łącznie, wszystkie koszty kredytu. Pamiętajmy, aby porównując różne oferty, zawsze opierać się na jednakowych założeniach, tj. takiej samej kwocie kredytu oraz okresie jego spłaty.

Źródło: BNP Paribas Bank Polska