Finansowanie projektów nieruchomości komercyjnych

0
1314
finansowanie nieruchomości komercyjne
Z uwagi na kapitałochłonność inwestycji deweloperzy realizujący projekty nieruchomości komercyjnych często szukają finansowego wsparcia. Dziś mogą skorzystać z pomocy nie tylko banków – coraz popularniejsze jest finansowanie projektu deweloperskiego przez społeczność indywidualnych inwestorów. Na czym to polega i czy jest to rozwiązanie opłacalne dla deweloperów?

Gdzie można pozyskać środki na budowę parku handlowego?

Deweloperzy nie zawsze mają możliwość sfinansowania projektu nieruchomości komercyjnej z własnych środków. Jeżeli inwestycja przekracza finansowe możliwości dewelopera, to naturalnie poszukuje on zewnętrznego wsparcia. Jeszcze do niedawna przedsiębiorstwa realizujące projekty nieruchomości komercyjnych korzystały głównie z:

  • Ofert banków. Bank decyduje o udzieleniu kredytu celowego lub pożyczki po dokładnym zweryfikowaniu kondycji finansowej dewelopera i jego sytuacji prawnej. Zarówno kredyt, jak i pożyczka najczęściej są zabezpieczane poprzez ustanowienie na nieruchomości hipoteki na rzecz banku.
  • Obligacji korporacyjnych. W porównaniu do kredytu, który często jest wypłacany deweloperowi w transzach, obligacje korporacyjne są bardziej elastyczne. Środkami pozyskanymi w ten sposób deweloper może operować swobodnie, nie ma też przeszkód, aby były one wykorzystywane do sfinansowania różnych inwestycji.

Dziś deweloperzy mogą skorzystać również z alternatywnych sposobów pozyskiwania funduszy na realizację przedsięwzięć. Mowa tu choćby o inwestowaniu społecznościowym. W Polsce nie jest ono jeszcze tak popularne jak w innych krajach Europy Zachodniej, ale z roku na rok rośnie grono inwestorów prywatnych, którzy dostrzegają potencjał w możliwości zarobku na inwestycjach dotychczas dostępnych wyłącznie dla największych podmiotów na rynku.

Jakie są możliwości uzyskania finansowania projektu w banku?

To właśnie w bankach najczęściej deweloperzy poszukują finansowego wsparcia. Niestety, nie wszyscy deweloperzy mają szansę na pożyczkę czy kredyt. Banki mają wysokie wymagania w stosunku do takich przedsiębiorstw – ich przedstawiciele muszą wykazać, że posiadają wkład własny, a stan prawny nieruchomości musi być uporządkowany. Co więcej, z uwagi na pandemię COVID-19 banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów. Z kolei pożyczka może okazać się nieopłacalna dla dewelopera – z reguły te produkty finansowe są droższe niż kredyty zabezpieczone poprzez wpis na hipotekę.

To właśnie trudności w pozyskaniu z banku finansowania na realizację inwestycji są głównym powodem, dla którego deweloperzy interesują się także alternatywnymi sposobami zdobycia środków. Jednym z nich jest wspomniane już wykorzystanie potencjału tkwiącego w społeczności inwestorów prywatnych. O innych sposobach można przeczytać w artykule „Kredyt budowlany na budowę parku handlowego – Social.Estate”.

Czy bank może sfinansować zakup działki pod budowę parku handlowego?

Banki udzielają kredytów i pożyczek na sfinansowanie różnych celów. Takim celem może być zakup działki pod budowę parku handlowego. Z reguły jednak robią to niechętnie, gdyż mają świadomość całkowitego kosztu zamknięcia inwestycji. Jeżeli deweloper nie posiada środków na zakup działki, to prawdopodobnie nie posiada także kwoty niezbędnej na ukończenie całego projektu deweloperskiego, czyli budowę obiektu. Dla banku kredytowanie takiej inwestycji może być zbyt ryzykowne, chociaż wiele zależy też od kondycji i planu biznesowego dewelopera.

Deweloperzy, którzy nie mogą liczyć na finansowe wsparcie banku w zakresie zakupu działki pod budowę obiektu komercyjnego, nie są jednak w sytuacji bez wyjścia. Z pomocą przychodzą choćby inwestorzy prywatni, którzy tworzą pokaźną społeczność szukającą możliwości wejścia na rynek nieruchomości komercyjnych. Siła tej społeczności drzemie w liczbie inwestorów i zgromadzonym przez nich kapitale. Łącznie są oni w stanie zgromadzić kwoty, które w pełni wystarczają na zakup działki czy sfinansowanie budowy obiektu. Ze względu na fakt, że ten model inwestowania z roku na rok staje się coraz popularniejszy, wielu polskich deweloperów jest zainteresowanych wykorzystaniem potencjału inwestowania społecznościowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here