BRE Bank udostępnia rozliczenia w chińskim juanie

0
14833

BRE, jako jeden z pierwszych banków na polskim rynku, udostępnił klientom korporacyjnym możliwość dokonywania rozliczeń oraz prowadzenia rachunków w chińskiej walucie.

Wraz z rosnącym znaczeniem Chin na arenie międzynarodowej, rozliczenia w juanie (CNY) są coraz częściej poszukiwane przez polskich przedsiębiorców, stając się alternatywą dla rozliczeń przeprowadzanych dotychczas głównie w dolarze amerykańskim. BRE Bank obserwując te trendy oraz fakt ograniczonego dostępu do tej waluty w Polsce, zdecydował się udostępnić klientom możliwość rozrachunku w juanie.

W ramach rozwiązania oferowanego przez bank klienci będą mogli dokonywać rozliczeń komercyjnych czyli płatności zagranicznych, jak również korzystać z instrumentów finansowania handlu takich jak inkaso dokumentowe, akredytywy oraz gwarancje. Dodatkowo będzie istniała możliwość otwarcia rachunku bankowego bieżącego lub pomocniczego w walucie CNY.

– Dzięki nowej ofercie nasi klienci realizujący transakcje z firmami z Chin wyeliminują ryzyko kursowe, zmniejszając liczbę przewalutowań w cyklu rozliczeniowym. Wykorzystanie juana pozwoli im także na skrócenie czasu rozliczeń oraz usprawnienie zarządzania płynnością – mówi Dariusz Nalepa, dyrektor departamentu bankowości transakcyjnej BRE Banku. – Łatwiej będzie także wycenić towary, a także uzyskać lepsze warunki cenowe. To zwiększy ich przewagę konkurencyjną na rynku – dodaje Dariusz Nalepa. Firma korzystająca z rozliczeń w juanie może liczyć na istotny rabat sięgający, w niektórych przypadkach nawet 10 proc. wartości kontraktu, związany z urynkowieniem cen i odejściem od sztywnego kursu wymiany oraz możliwościom skorzystania z ulg podatkowych przez chińskich eksporterów.

Agentem rozliczeniowym BRE Banku dla nowej waluty transakcyjnej CNY został chiński oddział J.P. Morgan Chase Bank w Szanghaju. Kurs nowej waluty, po której następować będzie realizacja zleceń, publikowany jest w tabeli kursów walut BRE Banku.

Polska to jeden z największych partnerów gospodarczych Chin w Europie Środkowej, zarówno pod względem obrotów, jak również importu. Według danych Ministerstwa Gospodarki wartość chińskiego eksportu do Polski w pierwszej połowie 2011 roku wyniosła ponad 5 mld. dolarów. To ponad 14 proc. więcej niż w roku 2010. Chiny są drugą pod względem wielkości gospodarką na świecie i największym eksporterem. Z analiz Banku Rozrachunków Międzynarodowych wynika, że juan mógłby być jedną z trzech, obok dolara i euro, najważniejszą walutą na świecie pod względem obrotów na rynku walutowych. Warunkiem jest jednak jego pełna wymienialność na inne waluty.

źródło: BRE Bank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here