Polski Bank Przedsiębiorczości umożliwia klientom rozliczanie się w rublach

0
1724

Polski Bank Przedsiębiorczości umożliwił klientom rozliczanie się rosyjskich rublach.
Pozwoli to polskim przedsiębiorcom na szybsze rozliczanie płatności w tej walucie.

– Rosja staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym Polski, zarówno w eksporcie, jak i imporcie. Polscy przedsiębiorcy decydują się także na inwestycje u naszego wschodniego sąsiada. Dla nas stało się oczywiste zaoferowanie naszym klientom rozliczania się w rosyjskiej walucie – mówi Jacek Bartosik, zastępca dyrektora Departamentu Skarbu w PBP Banku.

Według danych Ministerstwa Gospodarki w 2011 r. Rosja zajmowała szóste miejsce w polskim eksporcie (siódme miejsce w 2010 r.) i drugie miejsce w polskim imporcie (trzecia pozycja w 2009 r.). Natomiast według danych rosyjskich, Polska była 9 partnerem handlowym Rosji pod względem wartości obrotów handlowych (nie licząc krajów WNP).

Znaczenie rosyjskiego rynku dla polskich przedsiębiorców wzrasta. Jak podaje Ministerstwo Gospodarki wartość polskiego eksportu do Rosji w latach 2000 – 2011 zwiększyła się ponad dziewięciokrotnie – z 0,86 mld dolarów w 2000 r. do 7,9 mld dolarów w 2011 r. Natomiast Federalna Służba Celna Federacji Rosyjskiej podaje, że Polska zajmuje piątą pozycję pod względem wartości eksportu do Rosji wśród krajów Unii Europejskiej – po Niemczech, Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Polski Bank Przedsiębiorczości oferuje firmom finansowanie eksportu do Rosji.

Źródło: Polski Bank Przedsiębiorczości