Rozstrzygnięty konkurs ING Banku Śląskiego i Muzeum Sztuki w Łodzi

0
933

Laureatką pierwszej edycji konkursu „Wspólny projekt” organizowanego przez Fundację Sztuki Polskiej ING oraz Muzeum Sztuki w Łodzi została Katarzyna Bułag. Jej Fabryka miejska wyjedzie na ulice Łodzi na przełomie kwietnia i maja.

Tematem tegorocznej, pierwszej edycji konkursu były prototypy miejskie rozumiane jako pomysł, projekt czy narzędzie odnoszące się do przestrzeni miejskiej, generujące dla niej nowe rozwiązania. Prototyp mógł być zaprojektowany w dowolnej formie, w tym instalacji, działań performatywnych, badawczych, audialnych czy filmowych. Jury konkursu Wspólny projekt” było jednogłośne. Pomysł Katarzyny Bułag na „Fabrykę miejską” okazał się najciekawszą propozycją odnosząca się do złożoności przestrzeni miejskiej i relacji, które w niej zachodzą. Artystka zamierza podróżować po Łodzi wymyśloną przez siebie mobilną maszyną. Paliwem wprawiającym ją w ruch będzie wolny czas mieszkańców. Łodzianie zostaną zaproszeni do negocjacji – to od nich będzie zależeć, ile czasu i na jakich warunkach zechcą poświęcić „miejskiej fabryce”. Realizacja „Fabryki miejskiej” odbędzie się w ramach programu „Ekologie miejskie” na przełomie kwietnia i maja 2013 roku.

Katarzyna Baług urodzona w 1983 roku, jest absolwentką Harvard University Graduale School of Design, na specjalizacji Urban Planning – Art, Design and the Public Domain. Realizowała projekty m.in. w Bostonie, Mexico City, Rio de Janeiro. Jest zainteresowana działaniami realizowanymi we współpracy z lokalnymi społecznościami, które problematyzują społeczne i ekologiczne aspekty funkcjonowania współczesnych miast.

Fundacja Sztuki Polskiej ING zajmuje się promocją polskiej sztuki współczesnej budując kolekcję oraz realizując projekty artystyczne, takie jak wystawy czy publikacje. Fundacja została utworzona w 2000 roku przez działające w Polsce spółki z Grupy ING. Kolekcja jest eksponowana w siedzibach fundatorów i udostępniana na wystawach organizowanych w instytucjach sztuki. Dzieła wchodzące w skład kolekcji to prace polskich artystów powstałe po 1989 roku. Więcej informacji na temat Fundacji Sztuki Polskiej ING na stronie www.ingart.pl

Źródło: ING Bank Śląski