Linia gwarancyjna jako zabezpieczenie kredytu w ofercie mBanku i MultiBanku

0
955

Linia gwarancyjna de minimis stanowi zabezpieczenie kredytu na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej. Oferowana jest na preferencyjnych warunkach przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mogą z niej skorzystać firmy z sektora MSP, które starają się o kredyt w banku komercyjnym, ale nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia. Produkt od dziś dostępny jest dla klientów mBanku i MultiBanku. Wcześniej pojawił się w ofercie BRE.

Gwarancje de minimis to forma pomocy publicznej dla małych, mikro- i średnich firm. Produkt stanowi zabezpieczenie kredytu obrotowego. Ze wsparcia skorzystać mogą firmy posiadające zdolność kredytową lecz niedysponujące odpowiednim zabezpieczeniem lub działające na rynku zbyt krótko.

Gwarancja nie może przekroczyć kwoty 3,5 mln zł i 60 proc. wartości kredytu. W pierwszym roku udzielana jest bezpłatnie, w kolejnym opłata prowizyjna w skali roku wynosi natomiast 0,5 proc. wartości zabezpieczenia.

Obecna propozycja rządu jest najatrakcyjniejszą, jaka pojawiła się w ostatnim czasie na rynku – nie tylko ze względu na warunki cenowe, ale też prostą procedurę uzyskania gwarancji. Produkt jeszcze nie pojawił się na dobre w naszej ofercie, a już wzbudza duże zainteresowanie klientów. Liczymy, że to rozwiązanie pozwoli na udzielenie kredytu znacznie większej liczbie młodych, dobrze funkcjonujących firm, które posiadając zdolność kredytową, nie mogły uzyskać  wsparcia z powodów formalnych, tj. brak zabezpieczenia. Przewidujemy, że dzięki gwarancjom do końca roku liczba kredytów uruchomionych wśród młodych firm w mBanku i MultiBanku znacznie wzrośnie – mówi Piotr Grala, ekspert Wydziału Kredytów Zabezpieczonych w mBanku i MultiBanku.

W bankach detalicznych BRE rządowe zabezpieczenie oferowane jest w ramach czterech produktów: Kredytu Obrotowego, Planu Finansowania Biznesu, MultiKredytu Biznes (produkty dostępne w MultiBanku ) oraz mPlanu Hipotecznego dla Firm (kredyt mBanku). Z gwarancji mogą też skorzystać klienci korporacyjni BRE Banku. Aby skorzystać z gwarancji BGK, klient powinien złożyć dwa wnioski: o kredyt firmowy oraz o udzielenie rządowego wsparcia.

Źródło: mBank