24 sierpnia br. miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli możliwość bezpłatnie, w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem strony www.db.com uczestniczyć w inauguracji sezonu artystycznego 2012/2013 Filharmoników Berlińskich, jednej z najlepszych orkiestr w historii muzyki poważnej. Uczestnictwo online w koncercie jest możliwe dzięki specjalnej platformie internetowej – Digital Concert Hall. Ten innowacyjny w świecie muzyki projekt filharmonii cyfrowej jest efektem współpracy Filharmonii Berlińskiej i Grupy Deutsche Bank – wyłącznego mecenasa Orkiestry od 2002 r.
Inauguracja sezonu 2012/2013 odbędzie się 24 sierpnia o godz. 19.00 w Filharmonii Berlińskiej. Berlińscy Filharmonicy pod batutą Sir Simona Rattle wykonają na rozpoczęcie sezonu artystycznego 2012/2013 II Koncert Fortepianowy Johannesa Brahmsa przy udziale pianisty Yefima Bronfmana. Orkiestra wykona również III Symfonię Witolda Lutosławskiego. Uczestnictwo w światowej inauguracji nowego sezonu możliwe jest za pośrednictwem globalnej strony Deutsche Bank www.db.com. Aby obejrzeć transmisję koncertu na żywo w Internecie wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej Deutsche Bank – mecenasa Orkiestry – www.db.com. W tym roku po raz pierwszy będzie można wysłuchać koncertu również na iPadzie i iPhonie. Liczba „wirtualnych wejściówek” na koncert inaugurujący sezon Filharmoników Berlińskich jest ograniczona.
Pierwsza na świecie cyfrowa filharmonia Digital Concert Hall, która powstała w 2009 r., jest efektem współpracy Filharmonii Berlińskiej i Grupy Deutsche Bank, głównego mecenasa Orkiestry. W każdym sezonie artystycznym za pośrednictwem platformy internetowej sympatycy muzyki klasycznej z całego świata mogą wysłuchać na żywo ponad 30 wykonań Filharmoników Berlińskich oraz ich gości – renomowanych dyrygentów oraz solistów. Transmisje są realizowane w gwarantującej bardzo wysoką jakość dźwięku i obrazu technologii HD. Na platformie Digital Concert Hall można również wysłuchać ponad 150 zarejestrowanych archiwalnych koncertów. Nagrania z danego sezonu artystycznego są możliwe do odsłuchania już parę dni po koncercie. Ponadto osoby zarejestrowane na platformie Digital Concert Hall mogą otrzymać bilety ze specjalną zniżką, wygrać upominki związane z działalnością Orkiestry. Można też podejrzeć pracę Orkiestry i wysłuchać krótkich wywiadów z muzykami i pracownikami innych działów Filharmonii. Pracom nad projektem Digital Concert Hall przyświecała idea stworzenia możliwości odbioru muzyki na żywo szerszemu gronu publiczności. Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2011/2012 Filharmoników Berlińskich obejrzało za pośrednictwem strony www.db.com ponad 6 000 melomanów z całego świata.
Istniejąca od 130 lat orkiestra Filharmoników Berlińskich uznawana jest za jedną z najwybitniejszych orkiestr symfonicznych na świecie. Orkiestra słynie z perfekcyjnych wykonań i współpracy z najwybitniejszymi dyrygentami. Wybór każdego nowego dyrygenta Filharmonii Berlińskiej jest szeroko dyskutowany w świecie muzyki poważnej. Obecnie, od 2002 r. dyrektorem artystycznym orkiestry jest Anglik – Sir Simon Rattle. Wśród Filharmoników Berlińskich znajdują się przedstawiciele 18 narodowości, w tym także muzycy polscy, m.in. Daniel Stabrawa, pełniący funkcję pierwszego koncertmistrza Orkiestry.
W Polsce ostatni koncert Filharmonicy Berlińscy zagrali 26 września 2009 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, wykonując II Symfonię D-dur op.36 Ludwiga van Beethovena oraz IV Symfonię c-moll op. 43 Dymitra Szostakowicza. Mecenasem tego wydarzenia był Deutsche Bank.
W ramach współpracy Filharmonii Berlińskiej z Grupą Deutsche Bank od 2002 r. realizowany jest również, wielokrotnie nagradzany, program edukacyjny, który wprowadza w świat muzyki klasycznej młodzież z różnych środowisk społecznych i kulturowych. Młodzi ludzie uczestniczą w warsztatach tanecznych i muzycznych, przygotowują własne przedstawienia, które później prezentują szerszej widowni. Dzięki współpracy z muzykami rozwijają swoją kreatywność i umiejętność współpracy w zespole. Tylko w 2011 r. 21 000 studentów mogło odkryć swój talent, wyjść poza schematy ograniczeń i przekroczyć kulturowe bariery. Przedstawienia z ich udziałem obejrzało ponad 165 000 widzów.
Grupa Deutsche Bank na rzecz kultury
Grupa Deutsche Bank od wielu lat angażuje się w różnorodne inicjatywy społeczne, naukowe i kulturalne kierując się zasadą „Giving more than just money”. Od 2002 r. Deutsche Bank jest wyłącznym mecenasem Filharmoników Berlińskich. W 2010 r. Grupa Deutsche Bank przedłużyła umowę sponsoringową z Orkiestrą do 2015 r. W ramach międzynarodowych struktur Banku działa Fundacja Deutsche Bank finansująca projekty kulturalne na całym świecie. Deutsche Bank posiada w swoich zbiorach jedną z największych na świecie kolekcji sztuki współczesnej, zgromadzonych przez jedną firmę (ponad 53 000 eksponatów).
W Polsce Deutsche Bank PBC wspiera wiele wydarzeń z zakresu kultury. Jest partnerem unikatowych projektów muzycznych, a także inicjatorem cyklu koncertów Deutsche Bank Invites z udziałem wybitnych artystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych.
Źródło: Deutsche Bank PBC