Poręczenie portfelowe przy kredytach dla firm w GBS Bank

0
874

GBS Bank 22 grudnia 2011 roku zawarł umowę portfelową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Zawarte porozumienie ułatwi mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom lepszy dostęp do finansowania inwestycji na terenie Województwa Zachodniopomorskiego.

Poręczenie portfelowe ma na celu zabezpieczyć spłaty kredytów lub pożyczek udzielonych przez pośrednika finansowego, w tym przypadku GBS Banku, na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Portfelowy charakter umowy oznacza, że GBS Bank na podstawie ustalonych zasad, będzie sam decydował, czy dany kredyt może być zabezpieczony poręczeniem w ramach inicjatywy JEREMIE (nowa inicjatywa poza dotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nastawiona na finansowanie inwestycji o zwiększonym ryzyku kredytowania oraz elastycznym podejściu do indywidualnych potrzeb). Dla kredytobiorców mikro, małych i średnich firm oznacza to skrócenie czasu oczekiwania na decyzję kredytową. 5 mln zł, to kwota jaka ma być wykorzystana na poręczenia, najpóźniej w okresie pięciu lat.
– Będziemy stale monitorować rynek, ponieważ chcemy zobaczyć jak zareaguje na nowy produkt, jakim jest kredyt z poręczeniem JEREMIE. Trwający kryzys nie ułatwi sektorowi mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, podejmowania decyzji inwestycyjnych, ale postaramy się, aby ten projekt nie zakończył się wraz z końcem tej umowy. Zależy nam, aby zawarta umowa była początkiem dłuższej współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – mówi Zbigniew Wielgosz, prezes GBS Banku.

Pierwszych kredytów poręczonych dzięki grudniowej umowie, GBS Bank udzieli już w I kwartale 2012 roku. Już teraz klienci banku są powiadamiani o kredytach z poręczeniem. GBS Bank wspólnie z Zachodniopomorskim Funduszem Poręczeń Kredytowych w Szczecinie, który jest menadżerem projektu w Województwie Zachodniopomorskim, zorganizuje cykl spotkań z klientami. W trakcie spotkań klienci dowiedzą się więcej o Inicjatywie JEREMIE, zaprezentowane zostaną produkty kredytowe objęte poręczeniami.

źródło: Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here