Piwnica, komórka lokatorska, balkon – ile trzeba za to zapłacić?

1
5289
piwnica komorka lokatorska balkon2

Ceny mieszkań różnią się od siebie nie tylko ze względu na lokalizację, metraż czy dewelopera. Dodatkowe koszty może stanowić również brak lub obecność balkonu, komórki lokatorskiej czy piwnicy. Jaki jest koszt tych dodatkowych przestrzeni? Dowiedz się, jaki jest koszt piwnicy lub komórki lokatorskiej i balkonu.

Ile kosztują dodatkowe metry kwadratowe?

Wbrew pozorom, kupując swoje cztery kąty, musisz przygotować się na to, że w cenę mieszkania nie zawsze wchodzi koszt piwnicy czy balkonu. Taka dodatkowa przestrzeń, jak komórka lokatorska lub piwnica, liczą się najczęściej osobno. I bywają bardzo drogie oraz limitowane. W praktyce oznacza to, że nie każdy będzie zdolny wykupić sobie takie dodatkowe metry kwadratowe – podobnie jest z garażami czy miejscami parkingowymi.

Nawet 6000 zł za m²!

Ceny komórek lokatorskich oscylują między 1000, a nawet 6000 zł za m²! Tak duży koszt możesz ponieść w Warszawie – głównie w modnych lokacjach i luksusowych inwestycjach. W dużych miastach najczęściej będziesz musiał zapłacić 2000-3000 zł. Komórki lokatorskie mają zazwyczaj maksymalnie 3 mkw. powierzchni.

Balkony są zazwyczaj wliczane w ceny mieszkań, jednak z uwagi na ich obecność zapłacisz za lokal ok. 5-10% więcej niż nabywcy rezygnujący z tego udogodnienia. Piwnice na rynku pierwotnym są coraz częściej wypierane przez komórki lokatorskie.

Przed kupnem mieszkania dowiedz się, co musisz wiedzieć o umowie przedwstępnej i przyrzeczonej.

piwnica komorkalo katorska balkon1

Balkon lub piwnica w cenie mieszkania?

Zdarza się, że cena mieszkania u niektórych deweloperów obejmuje dodatkowe powierzchnie użytkowe – nie tylko balkon. Cena komórki lokatorskiej może być albo bardzo niska, albo nawet zerowa, jeśli obowiązuje promocja. Jednak z reguły ten substytut piwnicy jest bardzo rozchwytywany i nie przypada na każde mieszkanie. W takiej sytuacji dostaje ją pierwszy możliwy lokator lub deweloper zarządza losowanie. Niekiedy darmowa komórka lokatorska lub piwnica stanowią duży wabik.

Balkon można często otrzymać w cenie mieszkania i w ramach promocji nie dopłacić nic za jego obecność.

Koszt piwnicy a cena mieszkania

Nie zawsze dodatkowe metry kwadratowe będą musiały być kupowane ekstra, jednak musisz się spodziewać, że cena mieszkania z balkonem, piwnicą czy komórką lokatorską będzie wyższa. Jeszcze więcej zapłacisz za miejsce parkingowe lub garażowe. Nowoczesne, niewielkie pomieszczenia dodatkowe to już nie tylko małe i ciasne komórki lokatorskie, ale i boksy rowerowe. Zdarzają się jednak inwestycje mieszkaniowe, gdzie znajdziesz dość pokaźne pomieszczenia dodatkowe – np. o wielkości aż 8 m². Musisz liczyć się wtedy oczywiście z dość sporą ceną mieszkania. Warto jednak zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania, choćby z uwagi na przyszłą sprzedaż lokalu. Obecność balkonu, komórki lokatorskiej i piwnicy przypisanych do mieszkania znacznie zwiększa jego wartość.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

1 KOMENTARZ

  1. Bardzi drogi jest zakup takiej komórki, a i tak nie dla wszystkich starcza pomieszczeń…. Polecam skorzystać rozwiązań takich jak Less Mess Storage, można wynająć sobie komórkę lokatorską za mniejsze kwoty i rzeczy nie będą pachniały spalinami z garażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here