Lokaty długoterminowe to produkty finansowe, które cieszą się sporą popularnością. Pozwalają na bezpieczne zdeponowanie gotówki, a przede wszystkim umożliwiają osiągnięcie zysku z wypracowanych odsetek. To znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie niż trzymanie pieniędzy na koncie osobistym lub oszczędnościowym. Zobacz, czy można przedłużyć okres trwania takich lokat.
Lokata długoterminowa – czym jest?
Lokata długoterminowa w Toyota Bank polega na przekazaniu do banku określonej sumy pieniędzy. Będą one w nim deponowane przez dłuższy czas, najczęściej przekraczający jeden rok. W zamian za to, że instytucja finansowa może dysponować twoimi środkami przez okres wyznaczony w umowie, a ty otrzymasz odsetki.
Mogą być one naliczane na różne sposoby (na przykład z góry lub z dołu). Zawsze sprawiają jednak, że po zakończeniu trwania lokaty, wypłacasz z banku więcej, niż wpłaciłeś. Właśnie dlatego lokaty długoterminowe cieszą się sporą popularnością. Są sposobem na bezpieczne inwestowanie – nie generują żadnego ryzyka (twoje pieniądze są chronione do określonej kwoty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Pozwalają ponadto wypracować pewny zysk, którego wysokość znasz od początku.
Przykładowo Lokata Plus dostępna w Toyota Banku umożliwia bezpieczne oszczędzanie i daje gwarantowany zysk bez wychodzenia z domu. Możesz ją założyć przez Internet – nie musisz tracić czasu na dojazdy i stanie w kolejkach.
Możesz zdeponować od 2000 do 40 000 zł i otrzymać stałe oprocentowanie nawet do 6,6% w skali roku (aktualne na dzień 7.07.2023 r.). Co więcej, masz możliwość założenia jednocześnie nawet 10 lokat. To okazja, którą zdecydowanie warto się zainteresować.
Lokaty długoterminowe to idealny wybór dla osób, które mają nadwyżkę środków finansowych i są gotowe zainwestować je na dłuższy okres, aby osiągnąć większy zwrot z inwestycji. Dają przede wszystkim pewność, że pieniądze są bezpieczne oraz częściowo zabezpieczają je przed spadkiem ich wartości w wyniku działania inflacji.
Lokata długoterminowa – co trzeba o niej wiedzieć?
Rozważasz założenie lokaty na dłuższy termin? Zobacz, co warto wiedzieć na temat takich produktów, zanim wybierzesz konkretną ofertę i podpiszesz umowę z bankiem.
- Okres trwania – lokaty długoterminowe zakłada się na dłużej niż krótkoterminowe. Mogą one trwać od roku do nawet kilku lat, w zależności od twoich preferencji.
- Oprocentowanie – lokaty na długi termin często zapewniają dobre oprocentowanie. Banki i instytucje finansowe oferują atrakcyjne odsetki, aby zachęcać do zainwestowania środków na dłuższy okres.
- Stałość oprocentowania – niektóre lokaty długoterminowe oferują oprocentowanie stałe przez cały okres trwania umowy. Oznacza to, że wysokość odsetek pozostaje niezmieniona i jest ustalona już na początku. To zwykle korzystna opcja dla inwestora.
- Niedostępność środków – pamiętaj, że podczas trwania lokaty nie masz dostępu do zdeponowanych środków. To oznacza, że nie możesz ich swobodnie wypłacać, tak jak pieniędzy z konta osobistego. Jeśli to zrobisz, stracisz wypracowane odsetki. Nie jest to oczywiście zabronione – lokatę możesz przerwać w każdej chwili, jednak wówczas nic na niej nie zarobisz.
- Gwarancja bankowa – lokaty długoterminowe (i nie tylko) są objęte gwarancją bankową do określonej kwoty. Oznacza to, że w przypadku niewypłacalności instytucji finansowej, twoje środki są zabezpieczone.
Wiesz już, czym cechuje się lokata bankowa. Dzięki temu możesz wybrać ją świadomie. Przede wszystkim zwracaj uwagę na oprocentowanie, ponieważ to od niego zależy, ile dokładnie zyskasz. Sprawdź też, co robić, kiedy termin deponowania środków się zakończy.
Minął termin trwania lokaty – co dalej?
Jeśli okres trwania lokaty długoterminowej się zakończył, możesz po prostu wypłacić depozyt powiększony o wypracowane odsetki. Tak robi większość osób – wypłacone środki mogą być dalej inwestowane w dowolny sposób. Niektórzy jednak – ci który nie potrzebują natychmiast gotówki – mogą przedłużyć lokatę na kolejne miesiące lub lata. Dostępność tej opcji zależy od polityki banku, w którym założyłeś lokatę oraz warunków umowy, którą podpisałeś. Zwykle jednak kontynuacja lokaty nie stanowi problemu.
Jej przedłużenie może być korzystne, jeśli chcesz inwestować przez dłuższy czas i zależy ci na tym, by dalej korzystać z oprocentowania oferowanego w ramach lokaty. Przedłużając deponowanie środków, unikasz konieczności ich wypłacenia i szukania innego produktu finansowego.
Jeśli chcesz przedłużyć okres trwania lokaty długoterminowej, przede wszystkim skontaktuj się z bankiem, w którym masz lokatę. Możesz również skorzystać z takiej opcji online, jeśli jest dostępna. Dowiedz się, jakie wymogi są związane z tym procesem. Może być konieczne złożenie specjalnego wniosku lub podpisanie aneksu do umowy.
Pamiętaj, że przedłużenie lokaty może się wiązać ze zmianą warunków, na przykład z innym oprocentowaniem. Dlatego zawsze dokładnie czytaj warunki skorzystania z takiej opcji i podpisuj umowę z rozwagą.