Kredyty preferencyjne w ramach nowego limitu w Banku BGŻ

0
817
Od 18 września 2012 r. Bank BGŻ udziela kredytów preferencyjnych w ramach nowego limitu przyznanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kredyty z nowego limitu będą udzielane do końca 2012 r. na podstawie zmodyfikowanych regulacji.

Podstawowa zmiana, obowiązująca od 18 września 2012 r., polega na wprowadzeniu ograniczeń kwotowych dotyczących zakupów użytków rolnych – obecnie kwota zakupu nie może być większa niż 1,5 mln zł dla jednego podmiotu. Prócz tego, zwiększono oprocentowanie kredytu do minimum 3%.

Bank BGŻ uczestniczy w udzielaniu kredytów preferencyjnych od początku ich istnienia, czyli od 1994 r.  To najtańsza z możliwych forma kredytowania działalności producentów i przetwórców rolnych gdyż część kosztów odsetkowych jest pokrywanych przez ARiMR. Kredyty te w głównej mierze wykorzystywane są na zakup gruntów rolnych, budowę oraz modernizację budynków i budowli, zakup maszyn i urządzeń, zakładanie plantacji wieloletnich.

– Kredyty preferencyjne cieszą się dużą popularnością wśród rolników. W pierwszym półroczu2012 r. limit był niewielki i nie udało się zrealizować wszystkich wniosków o kredyt. Mam nadzieję, że obecny limit pozwoli na realizację transakcji oczekujących w kolejce oraz wszystkich nowych wniosków – powiedział Maciej Piskorski, dyrektor departamentu finansowania agrobiznesu Banku BGŻ.

Źródło: Bank BGŻ