Gwarancje de minimis w Raiffeisen Banku dobrym rozwiązaniem dla małych firm

0
1291

Raiffeisen Polbank udostępnił przedsiębiorcom z obrotami do 4 mln złotych rocznie limit kredytowy w rachunku bieżącym z zabezpieczeniem w postaci gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Kredytowanie udzielane jest na okres 24 miesięcy, a jego maksymalna wartość może wynieść nawet 400 tys. zł. Dzięki temu rozwiązaniu klienci nie muszą po 12 miesiącach wnioskować o odnowienie limitu kredytowego – nie dostarczają dokumentacji, ani nie ponoszą opłat za odnowienie kredytu.

W ramach programu BGK gwarantuje 60 proc. wartości udzielonego limitu, dlatego przedsiębiorca nie musi przedstawiać dodatkowego zabezpieczenia np. w postaci nieruchomości. Za udzielenie gwarancji do dnia 31 grudnia 2013 r. nie jest pobierana opłata.

„Raiffeisen Polbank był jednym z pierwszych banków, które we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, zaczęły udzielać gwarancji de minimis. Dotychczasowe sukcesy programu w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw skłoniły nas do zaoferowania tego rozwiązania także firmom najmniejszym” – mówi Tomasz Lipert, odpowiedzialny za kredyty de minimis dla mikroprzedsiębiorstw w Raiffeisen Polbank. – „Liczymy, że prosty proces wnioskowania, brak potrzeby przedstawiania dodatkowego zabezpieczenia np. w postaci nieruchomości, brak opłaty za udzielenie gwarancji, brak opłaty za odnowienie, dwuletni okres kredytowania i możliwość uzyskania aż 400 tys. zł to mocne argumenty za składaniem przez firmy wniosków o kredyty z gwarancją de minimis. Rozwiązanie to może okazać się szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy ze względu na brak odpowiednich zabezpieczeń nie otrzymali wystarczająco wysokich kredytów, nawet mimo posiadania zdolności kredytowej. Teraz możemy zaoferować im wyższe limity i niższe marże niż w przypadku kredytów niezabezpieczonych, nawet mimo braku dodatkowych zabezpieczeń” – dodaje Lipert.

Firmy, które chcą skorzystać z programu de minimis, muszą spełniać kryteria określone przez BGK. Między innymi w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie powinny otrzymać z banku kredytującego wypowiedzenia jakiegokolwiek kredytu, posiadać zadłużenia przeterminowanego powyżej 30 dni w kwocie przekraczającej 500 zł lub posiadać negatywnego wpisu w BIK Przedsiębiorcy i Bankowym Rejestrze.

Przedsiębiorcy z segmentu małych firm, w tym prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, mogą w Raiffeisen Polbank korzystać także z wielu innych rozwiązań finansowych. Do obsługi codziennych transakcji bank oferuje trzy standardowe pakiety: Srebrny, Złoty i Platynowy. Ma w ofercie także wyspecjalizowane rozwiązania dla firm realizujących transakcje w walutach obcych (Pakiet Walutowy), dla akceptantów kart płatniczych (Pakiet Terminalowy), dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji, szkół, przedszkoli i kancelarii notarialnych, którym zależy na pomnażaniu środków (Pakiet Oszczędnościowy) oraz dla osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą i start-upów (R-Direct). Raiffeisen Polbank udostępnia również klientom segmentu mikrofirm 290 darmowych wpłatomatów i ponad 4 000 bezprowizyjnych bankomatów oraz oferuje możliwość realizowania przelewów euroregulowanych bez limitów kwotowych i przelewów zagranicznych realizowanych w euro w czasie rzeczywistym.

Źródło: Raiffeisen Polbank