Płatnośći mobilne NFC w pilotażowym teście w ING Banku Śląskim

0
1015

ING Bank Śląski rozpoczął pilotaż płatności mobilnych w oparciu o technologię łączności radiowej – NFC. Partnerami banku są organizacja płatnicza Visa Europe oraz firma Oberthur.

ING Bank Śląski przeprowadza pilotaż płatności mobilnych NFC, czyli płatności zbliżeniowych dokonywanych za pomocą telefonu komórkowego. Do udziału w pilotażu zostali zaproszeni pracownicy ING Banku Śląskiego, organizacji płatniczej Visa Europe oraz firmy Oberthur. Pilotaż będzie trwał 12 miesięcy, w trakcie których testerzy będą dokonywać płatności w punktach handlowo-usługowych akceptujących płatności zbliżeniowe Visa. Dodatkową zaletą jest możliwość dokonywania transakcji zbliżeniowych powyżej 50 złotych w punktach usługowo – handlowych umożliwiających takie transakcje.

Płatności mobilne są najbliższą przyszłością polskiej rzeczywistości z uwagi na bardzo dobrze rozwinięty rynek płatności zbliżeniowych. Warunkiem upowszechnienia się tej metody płatności jest większa dostępność telefonów posiadających funkcję płatności zbliżeniowych NFC, co pozwoli na wejście produktów w erę płatności mobilnych – powiedział Marcin Giżycki, Dyrektor Banku odpowiadający za produkty i procesy w ING Banku Śląskim.

Płatności zbliżeniowe w pilotażu dokonywane są przy użyciu telefonów BlackBerry oraz iPhone wyposażonych w karty pamięci microSD z zainstalowaną aplikacją płatniczą. Rozwiązanie takie pozwala na korzystanie z usług dowolnego operatora telefonii komórkowej.

– Gratulujemy ING Bankowi Śląskiemu, że jako pierwszy bank w Polsce udostępnia możliwość płacenia smartfonami BlackBerry oraz iPhone dzięki zastosowaniu mobilnej aplikacji zbliżeniowej Visa umieszczonej na karcie pamięci microSD – stwierdził Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce. – Visa Europe oferuje bankom członkowskim różne rozwiązania (technologie) umożliwiające wykorzystanie do płatności mobilnej aplikacji zbliżeniowej Visa, która może być umieszczona także na karcie SIM smartfona oraz w akcesoriach do telefonów iPhone.

Technologia NFC (Near Field Communication) to rodzaj komunikacji zbliżeniowej. Dzięki eliminacji fizycznego kontaktu z terminalem, karta płatnicza może przyjąć dowolny kształt. Zainstalowanie aplikacji płatniczej na karcie pamięci microSD telefonu komórkowego wyposażanego w technologię NFC pozwala na pełnienie przez niego funkcji karty płatniczej. Transakcje zbliżeniowe nie wymagają włożenia karty z chipem do terminala lub przeciągnięcia przez czytnik karty z paskiem magnetycznym. Dzięki technologii NFC klienci mogą w szybszy wygodny i bezpieczny sposób płacić za codzienne zakupy.

Źródło: ING Bank Śląski