Meritum Bank nie wymaga papierowego odpisu z księgi wieczystej

0
1008

Rządowy projekt zmian w ustawie o księgach wieczystych i hipotece zakłada, że elektroniczny odpis księgi wieczystej od 2014 roku będzie miał moc dokumentu urzędowego. Meritum Bank już dziś nie wymaga od klientów wnioskujących o Pożyczkę Zabezpieczoną papierowego odpisu księgi wieczystej. Bank bezpłatnie sprawdza dla klienta stan prawny nieruchomości w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

 

Na początku lipca rząd przyjął założenia do nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zakładane zmiany mają wprowadzić od 1 stycznia 2014 e-odpis księgi wieczystej, który będzie miał moc dokumentu urzędowego. Tymczasem Meritum Bank, jako jeden z nielicznych na rynku, już dziś nie wymaga papierowego odpisu z księgi wieczystej dla nieruchomości, dla których prowadzona jest tzw. Nowa Księga Wieczysta.

– Brak konieczności dostarczania papierowego odpisu z księgi wieczystej to kolejne ułatwienie minimalizujące formalności po stronie klienta starającego się o pożyczkę zabezpieczoną hipoteką – mówi Wojciech Rudzki, Kierownik ds. Kredytów Hipotecznych w Meritum Banku. – Dodatkowo, po uruchomieniu pożyczki nasz Bank zaoszczędzi klientowi kolejnych dwóch wizyt w sądzie: po pierwsze, w imieniu klienta złoży wniosek o wpis hipoteki w księdze wieczystej, a już po uprawomocnieniu tego wpisu, pozyska odpis z księgi wieczystej – dodaje.

W czasie oczekiwania na dokonanie przez sąd wpisu hipoteki do księgi wieczystej Meritum Bank nie podwyższa oprocentowania pożyczki.

Przejęcie przez Bank formalności związanych z księgą wieczystą to jedno z wielu udogodnień, jakie Meritum oferuje klientom wnioskującym o Pożyczkę Zabezpieczoną. Wyróżniającym elementem jest także fakt, że klient może uzyskać ofertę kredytową już w trakcie pierwszego spotkania z doradcą. Co więcej, to Bank zajmie się zorganizowaniem wyceny nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie. Pożyczkobiorca nie musi angażować środków własnych klienta, ponieważ wszystkie opłaty i prowizje są kredytowane. Bez dodatkowych opłat klient może również dokonać wcześniejszej spłaty pożyczki.

Pożyczka Zabezpieczona to propozycja dla klientów, którzy chcą uzyskać wysoką kwotę na dowolny cel lub na spłatę kredytów w innych bankach. To doskonały sposób na obniżenie wysokości obecnie spłacanych rat kredytów konsumpcyjnych. Dla przykładu, osoba, która zaciągnie 80 tys. kredytu gotówkowego na 8 lat będzie płacić miesięczną ratę w wysokości około 1.580 zł*. Jeśli zdecyduje się ona na skorzystanie z oferty Pożyczki Zabezpieczonej to, zakładając ośmioletni okres spłaty, co miesiąc zaoszczędzi ponad 400 zł (rata wyniesie 1.180 zł). Ta sama Pożyczka Zabezpieczona z wydłużonym do 25 lat okresem kredytowania oznacza kolejną obniżkę miesięcznej raty do 671 zł, dzięki czemu w domowym budżecie klienta zostanie ponad 900 zł miesięcznie.

Maksymalna kwota Pożyczki Zabezpieczonej jest określana indywidualnie dla każdego klienta i zależy od oceny zdolności kredytowej oraz wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem spłaty pożyczki, jednakże nie może przekroczyć 500 tys. zł i 70 proc. wartości nieruchomości. Spłata pożyczki może zostać rozłożona na okres od 2 do 25 lat.

*Wyliczenia przy założeniach: oprocentowanie kredytu gotówkowego 18% w skali roku, oprocentowanie Pożyczki Zabezpieczonej 9% w skali roku.

Źródło: Meritum Bank