Święta czasem rozrzutności Polaków

0
822

Co piąty Polak przeznaczy na nadchodzące Święta więcej pieniędzy niż rok temu. To drugi najwyższy wynik w Europie. Polskie przywiązanie do świątecznej obfitości pokazuje też wysoki odsetek osób finansujących te wydatki kredytem – wynika z badania „Finansowy Barometr ING”, zrealizowanego dla Grupy ING przez TNS NIPO w dziewięciu krajach Europy.

Z międzynarodowego badania ING wynika, że dla 43% Polaków święta Bożego Narodzenia to czas, w którym nie martwią się o to, ile wydadzą. To najwyższy wynik w Europie –  średnia w pozostałych krajach wyniosła 33%. Polska znalazła się także w europejskiej czołówce krajów, pod względem odsetka mieszkańców, którzy planują wydać na Święta więcej niż rok temu. Choć z wynikiem 22% daleko nam do Holandii, gdzie 34% respondentów zamierza przeznaczyć na świąteczne wydatki więcej środków niż w ubiegłym roku, to i tak wyróżniamy się na tle pozostałych krajów (w tym Niemiec), w których odsetek waha się między 8 a 11% (z wyjątkiem Hiszpanii z 18%).

Polacy wyróżniają się jeszcze na jednym polu – skłonności do zadłużania się na potrzebę pokrycia świątecznych przygotowań. 14% respondentów z Polski przyznało, że zeszłoroczne Święta sfinansowali z  kredytu. Dla porównania, średnia dla wszystkich badanych krajów wyniosła 10%. Najwyższy odsetek uzyskano 18% w Holandii, a najniższy w Niemczech i Belgii 6%. Te wyniki pokazują silne przywiązanie Polaków do Świąt, a zwłaszcza ich jednego wymiaru – finansowej beztroski podczas przedświątecznej gorączki.

Wyniki międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING” znalazły też potwierdzenie w grudniowej ankiecie ING Banku Śląskiego, w której wzięli udział klienci korzystający z bankowości elektronicznej. 13% respondentów zadeklarowało, że tegoroczne prezenty świąteczne finansuje z kredytu – to tyle samo co w 2011 roku, oraz w „tłustych” latach 2007 i 2008. W stosunku do wcześniejszych lat wzrósł natomiast odsetek osób robiących świąteczne zakupy za pieniądze pożyczone od znajomych – z 4-5% przed globalnym kryzysem finansowym do 8% w tym roku.

Wyniki skłaniają nas do konkluzji, że polscy konsumenci mogą jeszcze w grudniu zaskoczyć skalą wydatków, która nie przystaje do ich sytuacji finansowej. Będzie to jednak tylko efekt tradycji obfitego świętowania, ponieważ  w Nowy Rok wejdziemy już z mocniej zaciśniętym pasem. W trzecim kwartale mijającego roku Polska zanotowała najgorszy wynik wzrostu konsumpcji prywatnej od czasów transformacji.

Grzegorz Ogonek, Ekonomista ING Banku Śląskiego

Wyniki świątecznego badania „Finansowy Barometr ING”:

– 43% Polaków deklaruje, że niezależnie od ich sytuacji finansowej, święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy pozwalają sobie nie martwić się wydawaniem pieniędzy. To najwyższy odsetek uzyskany w badaniu. Za Polską znalazły się m.in. Holendrzy (40%), Niemcy (35%), Włosi (27%) i Czesi (23%)

– 22% Polaków planuje wydać w nadchodzące święta Bożego Narodzenia więcej niż rok temu. To drugi najwyższy odsetek uzyskany w badaniu, po Holandii (34%). Za Polakami znaleźli się m.in. Niemcy (10%), Francuzi (9%) oraz Belgowie (8%)

– 14% Polaków zaciągnęło w ubiegłym roku kredyt na Święta. To drugi najwyższy wynik po Holandii (18%). Najmniej skłonni do zaciągania kredytu na Święta byli Niemcy i Belgowie (6%)

Wyniki poświęcone wydatkom świątecznym stanowią część kolejnej edycji międzynarodowego badania grupy ING „Barometr Finansowy ING”, której pełna treść zostanie opublikowana w przyszłym roku. Badanie zostało zrealizowane dla Grupy ING przez TNS NIPO w listopadzie 2012 r. na grupie 8985 osób w dziewięciu krajach:  Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii, Słowacji, Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Francji. 

Źródło: ING Bank Śląski