Pożyczki pozabankowe są popularne już od lat. W ostatnim czasie jednak klienci firm pożyczkowych coraz częściej wybierają pożyczki ratalne zamiast tradycyjnych chwilówek. Warto zatem nieco przybliżyć ten produkt pożyczkowy i pokazać jego zalety.
W 2018 roku firmy pożyczkowe udzieliły 2,7 mln pożyczek o wartości 7,2 mld zł, jak wynika z raportu Centrum Myśli Strategicznych. Klientami sektora pożyczkowego są przede wszystkim osoby młode, poszukujące finansowania różnych wydatków. Często przy wsparciu pożyczek pozabankowych realizowane są remonty, zakupy sprzętu RTV lub AGD, a nawet wyjazdy wakacyjne.
Należy jednak zauważyć, że w ostatnich latach zmienił się model biznesowy firm pożyczkowych. Co prawda pod względem wartości udzielonych pożyczek dominuje nadal domowa obsługa zobowiązań, jednak znacząco spadło jej znaczenie – w ciągu roku o 7,3%. Jednocześnie odnotowano dynamiczny wzrost w segmencie podmiotów pożyczkowych działających online – ich udział zwiększył się o 5,3% do poziomu 19,7%. Szacuje się, że pożyczki udzielane przez Internet stanowią dziś 35,5% wartości wszystkich zobowiązań firm pożyczkowych. Najszybciej rośnie segment pożyczek ratalnych online.
– Pozabankowe pożyczki ratalne cieszą się coraz większą popularnością nie bez powodu. Przede wszystkim są dostępne przez Internet, a z pożyczek online częściej korzystają ludzie młodzi. Oni szukają finansowania na prostych zasadach i szybko dostępnego – wyjaśnia ekspert marki hapipożyczki mającej w ofercie pożyczki na raty. – Pożyczki ratalne przez Internet doskonale spełniają oczekiwania i potrzeby takiego klienta. Możliwość wypełnienia i przesłania wniosku online, minimum formalności, obsługa w ciągu kilkunastu minut, a do tego wysoka kwota pożyczki i ratalny sposób spłaty to ważne atuty pozabankowej pożyczki na raty. Do tego ten produkt nieco przypomina bankowy kredyt, ale pozbawiony skomplikowanych formalności – podkreśla przedstawiciel hapipożyczki.
Pozabankowe pożyczki ratalne – charakterystyka
Pozabankowe pożyczki kojarzą się wielu klientom przede wszystkim z krótkoterminowymi i niskokwotowymi chwilówkami. Jednak w ofercie firm pożyczkowych znajdziemy także pożyczki ratalne, które mogą być alternatywą dla produktów proponowanych przez banki.
Pożyczki na raty są podobne do kredytów gotówkowych, ale są łatwiej dostępne i nie ma przy nich tak wielu formalności jak w banku. Pożyczki ratalne umożliwiają pożyczenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przeciwieństwie jednak do chwilówek, które trzeba zwrócić po 30 lub 60 dniach w całości, pożyczki na raty mogą być spłacane nawet przez kilka lat.
Pozabankowa pożyczka ratalna to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób zapracowanych i ceniących swój czas. Dzięki temu, że jest udzielana przez Internet, pożyczkobiorca może załatwić wszystkie formalności przez komputer, smartfon lub tablet i to bez wychodzenia z domu. Dodatkowo firmy pożyczkowe nie mają tak dużych wymagań jak banki. Do zaciągnięcia pożyczki ratalnej wystarczy często dowód osobisty i oświadczenie o dochodach, rzadziej – wyciąg z konta bankowego.
Jak wybrać pozabankową pożyczkę ratalną?
Rynek pożyczek pozabankowych jest bardzo duży. Oferty firm pożyczkowych mogą różnić się znacznie, począwszy od wymagań, poprzez wysokość dostępnej pożyczki na raty i okres spłaty, a skończywszy na kosztach. Szukając korzystnej oferty, warto porównać i przeanalizować kilka ofert. Można także zapoznać się z rankingami pożyczek na raty publikowanymi przez finansowe portale. To zwykle wiarygodne źródła informacji.
Jak analizować oferty pożyczek? Przede wszystkim warto zacząć od sprawdzenia wiarygodności pożyczkodawcy. Na jego stronie internetowej powinny być dokładne dane podmiotu udzielającego pożyczek i dane kontaktowe. Internet znacznie ułatwia działanie i pozwala szybko sprawdzić opinie na temat firmy pożyczkowej.
Oferty pożyczek ratalnych należy sprawdzić również pod kątem kosztów. Najpierw trzeba zwrócić uwagę na odsetki i prowizję, ponieważ te opłaty wpłyną na wysokość poszczególnych rat. Dodatkowo warto sprawdzić, czy pożyczkodawca nie nalicza jakichś dodatkowych opłat. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem, który całościowo pokaże nam wszystkie koszty związane z zaciągnięciem pożyczki na raty, jest RRSO. To Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania podawana procentowo w ujęciu rocznym. Oczywiście im niższe RRSO, tym korzystniej. Najtańsze pożyczki ratalne mają oprocentowanie na poziomie kilku procent, najdroższe – nawet kilku tysięcy procent.
Pozabankowe pożyczki ratalne są dobrym rozwiązaniem, gdy szybko potrzebujemy gotówki. To na tyle elastyczne produkty, że doskonale sprawdzą się zarówno wtedy, gdy potrzebujemy niewielkiej kwoty, jaki i przy bardzo dużych wydatkach. Bez względu jednak na to, ile się pożycza pieniędzy, należy to robić rozsądnie. Trzeba mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Na szczęście w przypadku pożyczek ratalnych można bez problemu dostosować wysokość miesięcznego obciążenia, wydłużając odpowiednio okres spłaty.