Szybka kasa: pożyczka z pewnego źródła – jak sprawdzić pożyczkodawcę?

0
5407

Sytuacje, w których potrzebujemy wsparcia finansowego, mogą przydarzyć się każdemu z nas. Zwłaszcza w nagłych przypadkach istotną pomocą może okazać się dodatkowa szybka kasa. Pożyczka przez Internet to jedna z opcji, które zapewnią nam niezbędną gotówkę – warto jednak wiedzieć, jak wybrać uczciwego pożyczkodawcę.

Firmy pożyczkowe, które oferują chwilówki przez Internet, cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem klientów. W razie potrzeby znajdziemy w sieci wiele podmiotów, które na konkurencyjnych warunkach pomogą podreperować domowy budżet.

W gąszczu ogłoszeń możemy jednak natrafić na instytucje, które są mniej wiarygodne od pozostałych. Mimo że przedmiotem ich usługi również jest szybka kasa, pożyczka w takiej firmie może wiązać się z dużym ryzykiem. Jak zatem sprawdzić firmę pożyczkową, by wsparcie finansowe nie okazało się obciążeniem?

Uczciwy pożyczkodawca – jak wygląda jego strona internetowa?

Pierwszym elementem, który może świadczyć o wiarygodności firmy pożyczkowej, jest strona internetowa, za pośrednictwem której możemy skorzystać z jej usług. Ważne informacje, które powinny być łatwo dostępne dla klientów, to przede wszystkim dane kontaktowe, dane rejestrowe spółki oraz posiadane certyfikaty.

Pożyczkodawca musi zapewnić konsumenta, że jego działalność jest zarejestrowana i legalna. W tym celu powinien umieścić na stronie adres i telefon firmy, a także numery takie jak KRS, NIP i REGON. Klient powinien móc bez problemu sprawdzić, kto jest właścicielem firmy, gdzie jest ona zarejestrowana i jaki jest jej kapitał zakładowy.

Świadectwem uczciwości są też przyznane wyróżnienia – warto jednak sprawdzić, jaka jest faktyczna wartość takiego certyfikatu. Bardzo dobrym sygnałem jest również przynależność do Związku Firm Pożyczkowych.

Firma pożyczkowa powinna także przedstawić na swojej stronie reprezentatywny przykład usługi – taki, w którym jasno wskazane będą koszty oferowanej pożyczki.

Odpowiednio zabezpieczona strona = bezpieczna pożyczka

Istotnym aspektem, który wskazuje na wiarygodność pożyczkodawcy, jest także kwestia zabezpieczeń wykorzystanych na jego stronie internetowej. Połączenie powinno być szyfrowane, czego dowodem jest adres rozpoczynający się od https:// oraz ikonka zamkniętej kłódki obok paska adresowego.

Dzięki tym rozwiązaniom, dane, które prześlemy pożyczkodawcy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, będą przesyłane do jego systemu w postaci zaszyfrowanej, będą zatem trudniejsze do przechwycenia i wykorzystania przez osoby niepowołane.

Szybka kasa – pożyczka w oczach innych internautów

Źródłem wiedzy na temat tego, czy interesująca nas firma pożyczkowa jest godna zaufania, mogą być również opinie dotychczasowych pożyczkobiorców, które znajdziemy w Internecie. Niektórzy pożyczkodawcy zamieszczają komentarze klientów na swoich stronach, oczywiste jest jednak, że znajdziemy je nie tylko tam – do dyspozycji mamy całe mnóstwo wpisów na forach internetowych.

Musimy przy tym pamiętać, że nie wszystkie opinie są rzetelne, a nawet – prawdziwe. Jeśli we wpisie rzekomego klienta brakuje konkretów lub gdy nieprzyjemne doświadczenie z pożyczkodawcą wynika z własnego zaniedbania danej osoby, mamy wszelkie podstawy, by uznać opinię za mało przydatną.

Oprócz wpisów na forach, warto sprawdzić także listy ostrzeżeń, takie jak ta publikowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeśli interesująca nas firma pożyczkowa trafiła do takiego rejestru, powinniśmy dokładnie zweryfikować, z jakiego powodu tak się stało i czy nie stanowi to ryzyka dla nas jako potencjalnych klientów.