Jak skonsolidować pożyczki pozabankowe?

0
2242
jak skonsolidować pożyczki
Konsolidacja pożyczek pozabankowych to rozwiązanie dedykowane osobom mającym problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jeżeli skorzystałeś z kilku chwilówek i wiesz, że nie będziesz mógł ich spłacić w terminie, dowiedz się, jak możesz sobie pomóc.

Ile osób ma problem ze spłatą zobowiązań?

Z raportu „Dlaczego Polacy się zadłużają?” przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej SA wynika, że 80 proc. Polaków ma doświadczenie z kredytami i pożyczkami, a 29 proc. ma problem z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań[1]. Ci, którzy mają kłopot z oddaniem pożyczonych pieniędzy, często szukają pomocy – pożyczają pieniądze od rodziny lub szukają dodatkowego płatnego zajęcia, aby zgromadzić potrzebne środki.

Gdy zaciągnięte zobowiązania mocno obciążają domowy budżet, rozwiązaniem może być kredyt lub pożyczka konsolidacyjna. Z tych produktów mogą skorzystać osoby posiadające zadłużenie z różnych tytułów, w tym m.in. kart kredytowych czy pożyczek pozabankowych.

Czym jest kredyt konsolidacyjny, a czym pożyczka konsolidacyjna?

Pojęcia „kredyt konsolidacyjny” i „pożyczka konsolidacyjna” często bywają stosowane zamiennie. Każdy z tych produktów łączy kilka zobowiązań w jedno. O kredyt konsolidacyjny można jednak starać się wyłącznie w banku. Niewystarczająca zdolność kredytowa czy zła historia kredytowa mogą jednak skutecznie przekreślić starania o kredyt konsolidacyjny.

Alternatywą dla kredytów konsolidacyjnych są właśnie pożyczki konsolidacyjne. W ich udzielaniu specjalizują się firmy pożyczkowe działające na rynku. O pożyczkę konsolidacyjną na spłatę zobowiązań jest o wiele łatwiej – firmy pożyczkowe nie wykazują się tak dużą dokładnością jak banki przy weryfikacji sytuacji finansowej potencjalnych klientów. Elastyczne podejście pożyczkodawców sprawia, że pozabankowe pożyczki konsolidacyjne są dostępne dla większego grona osób.

Z czym wiąże się pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to rozwiązanie dedykowane osobom mającym problem ze spłatą zobowiązań. Z tego względu dla pożyczek konsolidacyjnych charakterystyczny jest wydłużony termin spłaty. Klient samodzielnie określa wysokość miesięcznej raty pożyczki i w rezultacie może wskazać taką kwotę, którą faktycznie będzie mógł wpłacać bez nadmiernego obciążania domowego budżetu.

Pożyczka konsolidacyjna oznacza również:

  • zamianę kilku rat na jedną – zredukowanie kilku miesięcznych płatności do jednej powoduje, że łatwiej o niej pamiętać,
  • dodatkowe koszty – obniżenie miesięcznej raty odbywa się kosztem wydłużenia terminu spłaty, a to z kolei przekłada się na kwotę odsetek, jaką prawo będzie miała naliczyć firma pożyczkowa,
  • konieczność zapewnienia zabezpieczeń – dodatkowego zabezpieczenia wymagają jedynie niektóre firmy pożyczkowe.

Ze względu na swoje przeznaczenie i konstrukcję, pożyczka konsolidacyjna nie jest przeznaczona dla osób, których celem jest obniżenie wysokości odsetek. Inaczej mówiąc, skorzystanie z pożyczki konsolidacyjnej rozważaj tylko wówczas, jeżeli masz problem z uregulowaniem swoich zobowiązań.

Czy mam szansę na pożyczkę konsolidacyjną?

Interesuje Cię pożyczka konsolidacyjna lub pożyczka społecznościowa, czyli pożyczka udzielona przez prywatną osobę? To, czy otrzymasz środki, zależy od Twojej aktualnej sytuacji finansowej. Jeżeli masz stałe źródło dochodu, a do tego dotychczas konsekwentnie budowałeś pozytywną historię kredytową, masz szansę na pożyczkę konsolidacyjną. Jeżeli jest przeciwnie – Twoim atutem jest wyłącznie zabezpieczenie w postaci np. nieruchomości, to prawdopodobnie szybciej uzyskasz pożyczkę społecznościową.

Aby pożyczka konsolidacyjna rzeczywiście rozwiązała Twoje problemy finansowe, musisz dokładnie zapoznać się z dostępnymi ofertami i wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Porównując dostępne produkty, zwróć uwagę przede wszystkim na maksymalną wysokość pożyczki, koszty, liczbę rat i dodatkowe wymagania pożyczkodawcy (np. wymóg posiadania zabezpieczenia).

Pożyczka konsolidacyjna – nie czekaj, ale wnioskuj

Negatywna historia kredytowa może skutecznie przekreślić szanse na otrzymanie pożyczki konsolidacyjnej. Jeżeli chcesz skonsolidować pożyczki pozabankowe o krótkim terminie spłaty (chwilówki) lub pożyczki ratalne, nie czekaj – im szybciej złożysz wniosek, tym lepiej.

Przeterminowane zobowiązania nie będą dobrze o Tobie świadczyć – pożyczkodawca może uznać, że niewystarczająco interesujesz się swoimi finansami. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na pożyczkę konsolidacyjną, złóż wniosek o jej przyznanie wówczas, gdy zauważysz, że masz coraz większe trudności w regulowaniu zobowiązań w terminach.

[1] Krd.pl, Dlaczego Polacy się zadłużają, https://krd.pl/Centrum-prasowe/Raporty/2019/DLACZEGO-POLACY-SIE-ZADLUZAJA (dostęp 25.06.2019).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here