Co to historia kredytowa i jak ją sprawdzić?

0
788
Co to historia kredytowa

Jeśli planowaliśmy zaciągnąć kredyt, zwłaszcza taki na wysoką kwotę, i szukaliśmy informacji na temat tego, co może przesądzić o decyzji kredytowej, możliwe, że natrafiliśmy na taką frazę, jak „historia kredytowa”. Nie jest to bardzo skomplikowane zagadnienie, natomiast nie wszystko na jego temat da się wydedukować na podstawie samej nazwy.

 

W związku z tym zebraliśmy szereg przydatnych informacji, wyjaśniających najważniejsze aspekty historii kredytowej. Czym ona dokładnie jest, gdzie ją sprawdzić i dlaczego jest taka istotna? Sprawdźcie koniecznie, co dla Was przygotowaliśmy!

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to swego rodzaju wyciąg tego, czy dana osoba spłacała swoje ostatnie zobowiązania na czas, a jeśli nie, to z jakim opóźnieniem i na jak duże kwoty one opiewały. Wraz z m.in. zdolnością kredytową jest ona jednym z najważniejszych kryteriów wykorzystywanych przez banki przy ocenie wniosku kredytowego.

Dzięki historii kredytowej można bowiem oszacować, czy dany klient jest warty zaufania i czy najprawdopodobniej będzie spłacał swoje kolejne zobowiązania w terminie. Dlatego też dobrzy doradcy kredytowi, tacy jak https://habza.com.pl/, zawsze analizują ją przed udzieleniem porady klientom. W Polsce głównym źródłem informacji na temat historii kredytowej jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

To coś więcej niż tylko lista dłużników, ponieważ w jego bazie można znaleźć także wpisy pozytywne, o zobowiązaniach spłacanych na czas. BIK współpracuje ze wszystkimi bankami i niektórymi firmami pożyczkowymi, co oznacza, że w okresie ich spłaty będą w nim widoczne wszystkie zobowiązania bankowe i te zobowiązania pozabankowe, których wierzyciele przekazują informacje BIK-owi.

Dane na temat danego kredytu lub pożyczki mogą być przechowywane przez Biuro także po spłacie zobowiązania. W przypadku wpisów pozytywnych – przez dowolnie długi okres, ale pod warunkiem uzyskania zgody od byłego już dłużnika. Jeśli chodzi o wpisy negatywne, które źle wpływają na wizerunek danej osoby w oczach potencjalnych wierzycieli, to BIK ma prawo przechowywać je przez 5 lat po spłacie zobowiązania, nawet bez zgody dłużnika.

Jak sprawdzić historię kredytową?

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie swojej historii kredytowej jest założenie konta na stronie internetowej BIK-u, potwierdzenie swojej tożsamości i pobranie raportu. Zawiera on szereg informacji dotyczących historii kredytowej, takich jak lista zobowiązań wraz z statusem ich spłaty (czy są spłacane na czas, czy też nie) oraz scoring kredytowy.

Możemy spróbować zinterpretować raport samodzielnie, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do wspomnianego doradcy kredytowego, a więc https://habza.com.pl/. Ekspert nie tylko wyjaśni najważniejsze kwestie związane z raportem – obliczy również zdolność kredytową i wskaże, gdzie możemy liczyć na najlepsze warunki kredytowania, w przypadku, gdybyśmy chcieli pozyskać dodatkowe fundusze. Pomoże również w załatwieniu wszelkich formalności związanych z kredytem lub pożyczką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here