Wybór kredytu samochodowego – czym się kierować?

0
1529

Wysokość oprocentowania kredytu samochodowego a wiek samochodu

To pierwsza i podstawowa kwestia w przypadku kredytowania zakupu samochodu. Nie jest to jednak problem jednoznaczny. Inaczej jest, gdy pojazd ma kilka lat, a inaczej kiedy jest nowy. Zazwyczaj, decydując się na kredytowanie starszego auta, trzeba liczyć się z tym, że oprocentowanie będzie większe. Podobnie jest z okresem spłaty kredytu.

Przy wyborze kredytu, warto mieć na uwadze całkowity wiek samochodu. Nie wszystkie samochody podlegają kredytowaniu przez bank. Tak jest w przypadku banku Santander Consumer. Tu spotykamy się z wymogiem: „Sfinansujemy zakup auta w wieku do 12 lat, przy czym nie starszego niż 16 lat w momencie spłaty ostatniej raty”. W przypadku Santander Consumer Bank liczy się też masa całkowita samochodu, nie powinna przekraczać 6,5T.

W jak wkład własny

W niektórych bankach wymagany jest wkład własny. On podobnie jak wiek samochodu warunkuje wysokość spłacanych odsetek od kredytu. Lepszą pozycję mają ci, którzy mogą pokryć wkład własny. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to konieczne. Santander Consumer Bank stworzył możliwość swoim klientom, wpłata własna rozpoczyna się u nich już od 0%.

Źródła dochodu kredytobiorcy

Przygotowując się do rozmowy kredytowej należy wziąć pod uwagę poziom własnych dochodów. Przyda się zgromadzenie dokumentów potwierdzających: średni miesięczny dochód netto (plus członków rodziny), a także informacje o innych zobowiązaniach kredytowych.

Bywa też, że współkredytobiorcą nie musi być właściciel kredytowanego samochodu. Tak jest w przypadku banku Santander Consumer. Jest to korzystne jeżeli właściciel samochodu nie spełnia wymogów finansowych postawionych przez bank.

Koszty dodatkowe – prowizja za udzielenie kredytu

Do kosztów kredytu samochodowego należy też zaliczyć prowizję za przyznanie kredytu samochodowego. Jeżeli kredytobiorca uda się do banku, w którym od dłuższego czasu ma konto osobiste, lub inny kredyt, może uda mu się uniknąć tego kosztu.

Okres kredytowania i dobór rat

Zazwyczaj przed kredytobiorcą przedstawiane są różne rozwiązania. W przypadku banku Santander Consumer Bank, klient może zdecydować się na okres kredytowania aż do 96 miesięcy. A oprócz tego na ratę miesięczną (równą lub malejącą), ratę balonową płatną raz w roku, ratę miesięczną i ostatnią ratę balonową.