1. Koszt prowadzenia
Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru rachunku oszczędnościowego, jest koszt jego prowadzenia. I choć do tej pory zdecydowana większość z nich była bezpłatna, to jednak ze względu na spadające przychody banki starają się również i w przypadku tego rodzaju kont pobierać niewielkie prowizje. Najłatwiej, jeśli wybierzemy jeden z banków, na przykład Eurobank Opinie o tym banku poznamy na blogach czy stronach internetowych i jeśli opłaty są zbyt wysokie, z pewnością dowiemy się o tym od razu.
2. Oprocentowanie
Decydując się na wybrane konto oszczędnościowe, warto zwrócić uwagę głównie na oprocentowanie. To od niego zależeć będą bowiem nasze przychody. Jeśli konto w Eurobanku jest najlepiej oprocentowane, warto wybrać właśnie to rozwiązanie. Jeśli znajdziemy korzystniejszą ofertę – musimy porównać wszystkie za i przeciw. Jednak to właśnie oprocentowanie daje nam dochody, które mogą być zmniejszane jedynie przez koszty prowadzenia konta i dodatkowe opłaty.
3. Koszt przelewów
Jednym z takich dodatkowych kosztów jest koszt przelewów. Zazwyczaj banki oferują jeden bezpłatny przelew w miesiącu, a za pozostałe każą sobie słono płacić. Najczęściej jest to kilka złotych za drugi i każdy następny przelew. Warto więc pilnować się, by takich przelewów nie wykonywać w miesiącu zbyt wielu, bowiem koszty te mogą okazać się większe niż naliczane nam odsetki od trzymanych w banku pieniędzy.
4. Wygoda serwisu
Bardzo ważnym z punktu widzenia klienta elementem każdego banku jest jego system transakcyjny. Powinien umożliwiać realizowanie wszystkich transakcji szybko i przejrzyście, a jednocześnie poruszanie się po nim nie powinno sprawiać żadnych problemów. Możemy od razu wykluczyć te banki, które tego warunku nie spełniają. Informacje na ten temat znajdziemy bez trudu w internecie.
5. Promocje dodatkowe
Niektóre konta bankowe, w tym nawet konta oszczędnościowe, pozwalają klientom na uzyskanie dodatkowych korzyści – czy to w postaci zniżek na wybrane produkty (niekoniecznie bankowe!), czy też w postaci punktów w jednym z wielu programów partnerskich. Inne z kolei oferują bezpłatne ubezpieczenie czy też pakiet Assistance. I choć są to niezwykle przydatne rozwiązania, to warto sprawdzić, czy inny bank nie oferuje wyższego oprocentowania, z którego pokrylibyśmy takie koszty i jeszcze nieco pieniędzy zostałoby nam w kieszeni.