Lokata bankowa sposobem na bezpieczne oszczędzanie.

0
1423

Nasze pieniądze możemy pomnażać na wiele sposobów. Jedni grają w różnego rodzaju gry liczbowe, a inni na przykład inwestują na różne sposoby licząc oczywiście na duże zyski. W większości przypadków inwestowanie wiąże się jednak z bardzo dużym ryzykiem i tak naprawdę nigdy nie mamy pewności, czy uda nam się coś na tym wszystkim zarobić. Czy nie lepiej byłoby mieć pewność, że uda nam się pomnożyć nasze pieniądze i to w szybki sposób? Do tego wszystkiego nie musimy się obawiać o to, że inwestycja się nie uda i przepadną nam nawet wszystkie nasze pieniądze. Jeśli interesuje Cię taka forma zarabiania na oszczędnościach to lokata jest idealnym produktem dla Ciebie.

Czym są lokaty bankowe?

Lokata jest produktem oszczędnościowym oferowanym zazwyczaj przez banki. Zasada jej działania jest naprawdę prosta. Otwierając lokatę w banku decydujemy się na zamrożenie tam pieniędzy na określony czas. Praktycznie każda lokata posiada swoje minimum do wpłaty bez którego nie będziemy mogli jej otworzyć. Zawsze możemy wpłacić oczywiście więcej niż wynosi to minimum i rzadko kiedy mamy narzucaną jakąś górną granicę kwoty, którą można wpłacić. Gdy bank ma już nasze pieniądze to zaczyna je inwestować na swoje sposoby. Niezależnie od tego jak będzie mu to szło to my i tak zawsze dostaniemy pełny zwrot wniesionego kapitału i jeszcze na tym zarobimy. Na to ile zarobimy na tym produkcie ma największy wpływ oprocentowanie lokat.

Oprocentowanie lokat

W większości przypadków otwierana przez nas lokata ma stałe oprocentowanie. Oznacza to tyle, że przez cały czas jej trwania nasze zyski będą takie same i niezmienne. Oprocentowanie lokat oznacza procent jaki zostanie nam doliczony od wniesionych na lokatę pieniędzy. Należy podkreślić, że oprocentowanie lokat podawane przez bank określa czas 12 pełnych miesięcy trzymania pieniędzy na lokacie. Jeśli więc dla przykładu lokata jest na 7% to po równym roku faktycznie zostanie nam dopisane do konta 7% od tego co wpłaciliśmy. Jeśli lokata trwa dłużej to oczywiście oprocentowanie będzie odpowiednio niższe. Najczęściej jednak kapitalizacja odsetek odbywa się co miesiąc. Co ciekawe to co zostanie nam po każdym miesiącu dopisane do lokaty także będzie na siebie zarabiało już w następnym miesiącu. Zyski będą więc rosły z roku na rok.

Jak lokata to tylko w banku

Na rynku pojawiło się wiele instytucji pozabankowych, które także oferują swoim klientom lokaty. Niestety jednak w wielu przypadkach są to ogromne oszustwa i warto dobrze się zastanowić zanim zdecydujemy się na taki produkt. Przykładów oszustwa nie trzeba szukać daleko, gdyż dopiero co była afera z jedną z bardzo znanych firm pozabankowych oferujących lokaty w złocie. Jak się to skończyło dla klientów chyba wszyscy wiedzą. Tego typu firmy kuszą nas niesamowicie wysokim oprocentowaniem, a w rzeczywistości okazują się to być zwykłe piramidy finansowe, które wcześniej czy później na pewno upadną. Wtedy pieniądze z naszej lokaty mogą bezpowrotnie przepaść, gdyż takie firmy nie należą do funduszy gwarancyjnych, a banki tak. Pomimo tego, że banki lubią z nas zdzierać pieniądze i nie zawsze są do końca uczciwe wobec nas to i tak lepiej jeśli lokata będzie otwarta właśnie tam. Jest to pewny zysk i gwarancja, że w razie jakichś problemów po prostu odzyskamy nasze pieniądze i to razem z należnymi odsetkami.