Oszczędzanie z bankiem czy ze skarbonką? Plusy i minusy każdego rozwiązania

0
2362

Oszczędzanie z myślą o zabezpieczeniu swojej przyszłości to już niemal moda. Decyduje się na to coraz więcej osób, a banki odpowiadają coraz szerszą ofertą produktów finansowych na różnych warunkach. Choć lokaty bankowe i konta oszczędnościowe cieszą się sporą popularnością, niektórzy wolą gromadzić środki w przysłowiowej skarbonce. Który sposób bardziej się opłaca?

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokata bankowa to forma umowy klienta z bankiem. Na jej podstawie ten ostatni powierza instytucji finansowej swoje pieniądze na umówiony okres. Kiedy ten czas mija, bank zwraca pieniądze, dodając do nich kwotę odsetek naliczoną zgodną z oprocentowaniem widniejącym w umowie.

Lokatę uważa się za bezpieczny instrument finansowy – Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia klientowi wypłatę środków do wysokości 100.000 euro. Mimo tego jest to raczej skuteczny sposób na ochronę swoich oszczędności niż osiągnięcie dużego zysku z ich tytułu. Pod tym względem często bardziej opłaca się zbierać środki na otwartym koncie oszczędnościowym, do którego możesz mieć dostęp i możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie.

Skuteczne oszczędzanie na lokacie – czy to możliwe?

Lokaty bankowe, choć ich oprocentowanie nie jest imponujące, wciąż są chętnie wybierane przez klientów. Doceniają oni przede wszystkim gwarancję bezpieczeństwa, jeśli chodzi o swój kapitał, ale także zysk (pewny choć nie spektakularny). Co istotne, w okresie trwania lokaty nigdy nie dochodzi do utraty środków przekazanych do banku, a naliczane od tej kwoty odsetki to pewność. Jedynym przypadkiem, w którym to się może zmienić, to wypłata pieniędzy przed końcem obowiązywania umowy.

Oszczędzanie z lokatą może być efektywne, jeśli dobrze wybierzesz ofertę banku. Weź pod uwagę takie aspekty, jak:

  • oprocentowanie – im wyższe, tym większe zyski ci zapewni (przy wyliczaniu pamiętaj, że jest to wartość podawana w skali całego roku, nawet jeśli umowa z bankiem trwa krócej);
  • minimalna i maksymalna kwota kapitału – w niektórych bankach obowiązują takie limity, choć nie jest to zasada;
  • inne indywidualne warunki – bank może kierować swoją ofertę np. tylko do nowych klientów lub przyjmować tylko nowe środki.

Oszczędności w skarbonce dla wytrwałych

Wciąż istnieje szerokie grono osób, które wolą przechowywać pieniądze we własnym domu. Kierują się najczęściej przekonaniem, że właśnie tam gotówka jest bezpieczna, a przy tym mogą w każdej chwili po nią sięgnąć. Choć wydaje się to dużą zaletą, w rzeczywistości można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.

Jeśli nie masz na tyle silnej woli, aby bez potrzeby nie korzystać z odłożonych środków, ta suma będzie się niepostrzeżenie zmniejszać. Nie będzie miała też możliwości wypracowania żadnego zysku, jak to ma miejsce dzięki oprocentowaniu lokaty czy konta oszczędnościowego. Trzymanie pieniędzy w domu wiąże się także z ryzykiem ich fizycznej utraty, np. w wyniku kradzieży.

Które rozwiązanie jest więc najkorzystniejsze dla ciebie? Jeśli planujesz oszczędzać niewielkie kwoty, otwórz w banku konto oszczędnościowe ze swobodnym dostępem. Wciąż będziesz mógł dostać się do swoich środków, ale będą one znacznie bezpieczniejsze. Jeżeli jednak liczysz na zysk od większej sumy, zdecyduj się na lokatę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here