Konsolidacja kredytów – koło ratunkowe dla kredytobiorców

0
2451
Man getting into the car

Kredyty i drobne pożyczki mogą być mocną podporą niejednego domowego budżetu. Sięgamy po nie planując zakup mieszkania lub zmianę samochodu. Do tego mogą dojść raty za sprzęt lub meble oraz limity na kartach kredytowych. Każde z tych zobowiązań wymaga spłaty w innym terminie i w różnej wysokości. Nic więc dziwnego, że w wielu przypadkach prędzej czy później pojawiają się problemy z terminowymi spłatami.

Kalkulator rat kredytu samochodowego – pomocny przy racjonalnym planowaniu kredytu

Kredyt to szybki i wygodny sposób pozyskania pieniędzy na to, na co akurat brakuje nam środków. Jednorazowy wydatek o znacznej wysokości, jakim jest np. kupno domu lub samochodu, dla wielu osób może być nieosiągalny. Rozłożenie ceny na raty jest dla nich często jednym sposobem na taki zakup.

Jeśli musisz w ten sposób sfinansować zakup auta, dokładnie sprawdź wysokość miesięcznych rat. Pomoże Ci w tym kalkulator rat kredytu samochodowego.

Ułatwi Ci to planowanie miesięcznych wydatków. Masz już kilka kredytów i z coraz większym trudem kontrolujesz ich kolejne spłaty? Spróbuj połączyć wszystkie opłaty w jedną niższą ratę, korzystając z kredytu konsolidacyjnego.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Konsolidując swoje zobowiązania, oszczędzasz czas, ale przede wszystkim pieniądze. Łącząc wszystkie raty w jedną możesz obniżyć ich koszt nawet o kilkadziesiąt procent, a w dodatku zrzucasz z siebie ciężar pilnowania terminów. W ten sposób możesz połączyć:

  • kredyt samochodowy,
  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt ratalny,
  • karty kredytowe.

Na rynku można spotkać dwa rodzaje takich kredytów, zabezpieczony hipoteką lub bez zabezpieczenia. O tym, z której opcji możesz skorzystać, zadecyduje głównie rodzaj i suma Twoich wierzytelności. Jeśli na tej liście znajduje się kredyt hipoteczny, bank oczywiście poprosi o zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego hipoteką.

Jakie są korzyści?

Konsolidacja kredytu niesie za sobą szereg ułatwień, ale też finansowych korzyści. Pierwsze wynikają z ograniczenia liczby instytucji obsługujących zaciągnięte zobowiązania, co obniża sumę opłat bankowych i prowizji. Jedna umowa to jedna rata i jedno ubezpieczenie. To właśnie wśród opłat dodatkowych należy dopatrywać się największych oszczędności. Nie bez znaczenia jest też wydłużenie okresu spłaty kredytu, co przekłada się na obniżenie wysokości miesięcznej raty.

Dla kogo konsolidacja?

Planując zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego musisz pamiętać, że możesz to zrobić zanim zaczną się problemy z regulowaniem kolejnych zobowiązań. Warunkiem skorzystania z takiego rozwiązania jest nienaganna historia kredytowa. Kiedy czujesz, że powoli tracisz kontrolę nad swoim budżetem, a może kolejna rata kredytu samochodowego przewyższa Twoje możliwości finansowe, jest to prawdopodobnie ostatni moment na złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny.

Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę?

Jeśli zależy Ci na obniżeniu miesięcznych zobowiązań, zwróć uwagę na maksymalny możliwy okres kredytowania. Wydłużenie czasu spłaty kredytu to sprawdzona recepta na niższą ratę. Sprawdź też, czy wybrane przez Ciebie banki mają określone limity przyznawanych kredytów konsolidacyjnych. Być może suma Twoich zobowiązań przekracza przedziały niektórych z nich, co ograniczy wybór. Ważne jest również oprocentowanie kredytu i wszystkie dodatkowe koszty.