Osoby decydujące się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, powinny kierować się nie tylko niskim oprocentowaniem rat kredytowych, ale powinny zwrócić uwagę na kilka również istotnych elementów, takich jak: koszt ubezpieczenia niskiego wkładu, prowizja za wcześniejszą spłatę czy możliwość skorzystania z wakacji kredytowych.
Kiedy kredyt zostanie już przyznany, raty nie będą jedynym kosztem jaki trzeba będzie ponosić. Po pierwsze ponad połowa kredytów jest udzielana przy wkładzie własnym poniżej 20%. W takim przypadku kredytobiorcy muszą płacić ubezpieczenie niskiego wkładu. Jeśli kredyt jest zaciągany na 100% wartości nieruchomości to składki są naliczane nawet przez ponad 10 lat. Zaciągając kredyt i porównując oferty warto więc uwzględnić także ten koszt, gdyż będziemy go ponosić przez długie lata.
Istotnym składnikiem ofert kredytów hipotecznych jest opcja pozwalająca skorzystać z chwilowego zawieszenia spłat kredytowych. Osoby szukające dla siebie kredytu hipotecznego często nie zwracają na to uwagi. W większości przypadków kredyty hipoteczne przyznawane są na kilkadziesiąt lat, dlatego klient nie może być pewny, czy nie pojawią się w życiu trudne chwile, które nie pozwolą na spłatę kredytu.
Poszukując oferty warto wziąć pod uwagę także to, że co kilka lat na rynku kredytów hipotecznych następują istotne zmiany. Warunki, które dziś wydają się atrakcyjne za jakiś czas mogą okazać się niekorzystne. Dla przykładu w połowie 2009 r. za atrakcyjny był uznawany kredyt z oprocentowaniem wynoszącym ok. 2%. Przeciętna marża udzielanych wtedy kredytów wynosiła 2,85%. Tymczasem obecnie można uzyskać marże nawet poniżej 1%. Dlatego warto zwracać uwagę na wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę i okres po jakim kredyt będzie można spłacić bez opłat.
Stary, drogi kredyt hipoteczny można bowiem przenieść (zrefinansować) do innego banku. Można też spróbować renegocjować wysokość marży ze swoim bankiem. Aby się to udało trzeba jednak mieć odpowiednie argumenty. Może nim być np. zapowiedź przeniesienia kredytu tam, gdzie marża jest niższa. Wysoka prowizja za wcześniejszą spłatę znacznie utrudni nam jednak przeniesienie kredytu czy negocjacje z bankiem.
Źródło: Bankier.pl