Do końca roku można skorzystać z kredytu preferenyjnego Rodzina na swoim

0
988

Tylko do końca tego roku można zaciągnąć pożyczki hipoteczne z dopłatą do odsetek. Przy ograniczonym wyborze mieszkań, które kwalifikują się do zaciągnięcia takiego kredytu, w ostatnich miesiącach ich liczba spadła

Od 2007 roku do końca stycznia 2012 roku z programu Rodzina na swoim skorzystało ok. 138,8 tys. osób. Zmiany zasad przyznawania preferencyjnych kredytów wprowadzone pod koniec sierpnia minionego roku spowodowały ograniczenie dostępu do dopłat. Od kiedy zmniejszone zostały limity cenowe, program obejmuje znacznie mniejszą liczbę mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

W 2011 roku jedna trzecia wartości kredytów przyznanych w ramach programu przeznaczona była na zakup mieszkań na rynku deweloperskim. Udział nowych mieszkań w programie wzrastała sukcesywnie od 2009 roku.

Styczeń był trzecim z kolei miesiącem, w którym liczba kredytów z dopłatami do odsetek nie przekraczała 3 tys., podczas gdy przed wprowadzeniem zmian w sierpniu w 2011 roku, takich pożyczek udzielano miesięcznie o ok. 1,5 tys. więcej. W pierwszym miesiącu tego roku w porównaniu z grudniem spadła liczba udzielonych kredytów do 2.865, wobec 2.999 w ostatnim miesiącu minionego roku.

Program RnS w całej historii swojego istnienia od 2007 roku był przede wszystkim wsparciem sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Jak informują przedstawiciele Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w obrocie deweloperskim odsetek mieszkań finansowanych kredytami z dopłatą nie przekraczał dotąd 10 proc.

Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w styczniu tego roku aż 49 proc. przyznanych kredytów wykorzystano na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Spadek udziału rynku używanych mieszkań wynika z tego, że znalezienie lokalu z drugiej ręki, którego cena nie przekraczałaby wyznaczonego limitu cenowego jest jeszcze trudniejsze niż mieszkania deweloperskiego.

Ilość udzielonych w styczniu kredytów z dopłatą to prawdopodobnie także efekt generalnego pogorszenia się z początkiem roku dostępu do kredytów hipotecznych. Zaostrzenie zasad wyliczania zdolności kredytowej przez banki uniemożliwiło również części wnioskujących o kredyt z dopłatą zaciągnięcie takiego zobowiązania. Poza tym, beneficjentami programu RnS są zwykle osoby młode, które z reguły mają niższą zdolność kredytową. Sposobem na jej podwyższenie jest zaciągniecie kredytu wspólnie z rodzicami, czy rodzeństwem.

Źródło: Prestige Public Relations, RED Real Estate Development