Sposoby na tańsze ubezpieczenie OC

0
1018

Posiadanie samochodu to niewątpliwie większy komfort życia. Niestety wiążą się z tym także dodatkowe wydatki. Na ceny paliwa nie mamy wpływu, ale możemy znacznie obniżyć koszty ubezpieczenia OC.  Na co więc należy zwrócić uwagę szukając najkorzystniejszej oferty ubezpieczeniowej?

Przed zakupem samochodu
Zanim zdecydujemy się na zakup wymarzonego modelu zwróćmy uwagę na pojemność jego silnika. Ma to znaczący wpływ na wysokość składki. Nie bez powodu uważa się, że im większa moc, tym większy wydatek.

Warto zastanowić się, czy teren po którym będziemy poruszać się najczęściej, pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości auta. Po co przepłacać, jeżeli np. jeździmy głównie po terenie zabudowanym i nasz samochód i tak „nie rozwinie skrzydeł”.

Co w przypadku samego ubezpieczenia OC?
Wciąż panuje przekonanie, że przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego liczy się jego pozycja na rynku i pozytywne opinie klientów. Owszem, ale nie przy zakupie samego OC.

Każde towarzystwo kieruje swoją ofertę do wybranej grupy docelowej. Wysokość składki wylicza na podstawie informacji o rodzaju pojazdu, miejsca zamieszkania, przebiegu dotychczasowego ubezpieczenia czy też doświadczenia i wieku właściciela pojazdu. Bez względu na kwotę jaką zapłacimy, ochroną objęta będzie osoba, której wyrządziło się szkodę podczas wypadku lub kolizji. Tutaj odpowiedzialność wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych jest taka sama. Sumy gwarancyjne ustalone są ustawowo i wynoszą do 5 mln euro w przypadku szkód na osobie i 1 mln euro w mieniu.
Skoro poszkodowany otrzyma zawsze taką samą wypłatę, przy zawieraniu umowy wybierzmy ubezpieczenie OC z najniższą składką.

Porzućmy wiarę w mity
Cała nasza rodzina ubezpiecza samochody w jednym towarzystwie?
-Nie wierzmy w mit, że dla nas będzie tam najtaniej.

Co roku płacimy podobną składkę u tego samego agenta?
– Warto sprawdzić czy nie popadamy w rutynę. Nawet jeżeli sprawdzenie wysokości składki w porównywarce ubezpieczeń samochodowych kosztuje nas tyle samo, nie mamy pewności czy gdzieś nie czeka na nas atrakcyjniejsza propozycja. Oszczędności w przypadku OC jak i autocasco mogą być rzędu nawet kilkuset złotych.

Nie musimy w tym celu „wędrować od agenta do agenta”. Wystarczy kilkanaście minut na sprawdzenie wysokości składki w porównywarce ubezpieczeń samochodowych.

Wypełniając niezobowiązująco jeden formularz, który udostępnia porównywarka rankomat.pl otrzymamy informacje od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Będziemy mieć tam także możliwość kontaktu ze specjalistą, który udzieli dodatkowych informacji i pomoże w zakupie polisy.