Zawsze warto czytać umowy regulujące zasady korzystania z produktów bankowych, zwłaszcza przy podpisywaniu umów i regulaminów dotyczących kredytów. Niedotrzymanie warunku umowy kredytowej może okazać się bowiem bardzo kosztowne i przewyższyć kilkukrotnie koszt kredytu. Dokumenty bankowe takie jak: umowy, regulaminy czy tabele opłat są długie, często napisane prawniczym językiem, trudnym do zrozumienia.
Jest to powodem, że konsumenci rzadko czytają umowy, mimo tego decydują się na skorzystanie z tych usług wierząc w reklamy, w których nie są zawarte wszystkie szczegóły oferty. Ten problem dotyczy szczególnie umów dotyczących produktów kredytowych. Dla przykładu, banki nierzadko przyznają promocyjne oprocentowanie jedynie przy korzystaniu z dodatkowych produktów do których zaliczają się między innymi: wymogi zapewniania comiesięcznych wpływów na konto lub wykonywania uzgodnionej ilości płatności kartą. W sytuacji niespełnienia tego wymogu instytucje bankowe mogą na przykład istotnie podwyższyć oprocentowanie kredytu.
Nawet decydując się na szybką pożyczkę należy dokładnie prześledzić warunki, skonsultować się z najbliższymi, doczytać informacje na specjalistycznych forach i nie podejmować pochopnych decyzji, które będą nas później bezpośrednio obligowały, a pamiętajmy, że poprzez niedbalstwo i zwykłe lenistwo możemy ponieść niestety gorzkie konsekwencje.
Szczególną uwagę na zapisy umowy należy zwracać podczas brania pożyczki na samochód. Bardzo wiele osób kupując samochód, zaciąga w tym celu kredyt samochodowy. Jest jednak jeszcze inne wyjście. Można pożyczyć pieniądze od banku pod zastaw domu lub mieszkania albo zaciągnąć zwykłą pożyczkę gotówkową. Z obliczeń i symulacji wynika, że pożyczkę hipoteczną opłaca się wziąć na kwotę wyższą niż 20 tysięcy złotych.
Eksperci radzą, by poprosić o wcześniejsze przesłanie umowy kredytowej bądź warunków umowy, z którymi można się zapoznać na spokojnie w zaciszu domowym. Tylko w ten sposób można na spokojnie przeanalizować zapisy, oraz wynotować sobie najważniejsze elementy. Daje nam to możliwość wyjaśnienia niezrozumiałych zapisów oraz dopytania doradcy finansowego. W sytuacji podpisania umowy kredytowej z którą klient nie miał czasu się zapoznać należy jak najszybciej zapoznać się z jej warunkami.