Tańszy nawet o kilkadziesiąt procent – taki może być samochód poleasingowy. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie, czy może pułapka oznaczająca konieczność ciągłych inwestycji w naprawy pojazdu? Można kupić atrakcyjne auto poleasingowe, trzeba tylko wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę.
Wiek od 3 do 5 lat, prowadzona książka serwisowa, udokumentowany przebieg, niska cena – to główne powody, dla których samochody poleasingowe cieszą się sporą popularnością. Zanim jednak zdecydujesz się na jego zakup, sprawdź jak wybrać odpowiednie auto.
Samochód poleasingowy – sprawdź źródło pochodzenia
Kupując pojazd poleasingowy należy wziąć pod uwagę na źródło jego pochodzenia. W tym celu warto zwrócić się do firmy leasingowej oferującej sprzedaż pojazdów na aukcjach. Zebrane są tam oferty pojazdów pochodzących ze sprawdzonego źródła, co jest gwarancją bezpieczeństwa zawieranej transakcji. Co więcej, istnieje możliwość zweryfikowania, w jakiej firmie był użytkowany.
Potwierdzony status prawny i udokumentowana historia
Chcąc bezpiecznie kupić samochód poleasingowy, należy poznać jego status prawny. Warto upewnić się, do kogo faktycznie należy i czy ta firma/osoba jest upoważniona do sprzedaży auta.
Warto przy tym wybierać pojazdy z udokumentowaną historią zapisywaną w książce serwisowej. To cenne źródło wiedzy o przeglądach, naprawach czy wymianach płynów eksploatacyjnych. Część firm leasingowych udostępnia pojazdy do sprzedaży z ekspertyzą techniczną wykonaną przez zewnętrzne firmy specjalizujące się w ocenie stanu pojazdów. Na takim dokumencie dokładnie opisana jest kondycja samochodu, wyposażenie oraz ewentualne uszkodzenia. Pomaga to w dokładnej wycenie i ocenie pojazdu.
Samochód poleasingowy – zbadaj jego stan techniczny
Samochód poleasingowy kojarzy się przede wszystkim z pojazdem dość mocno wyeksploatowanym. Chociaż faktycznie spora część aut nie jest najlepiej traktowana przez użytkowników, na aukcjach mogą trafić się prawdziwe „perełki”. Warto bowiem mieć świadomość, że często pojazdy poleasingowe należały do jednoosobowych firm, których wyłącznie właściciele korzystali z auta. W takim przypadku można spodziewać się, że stan techniczny samochodu będzie bardzo dobry.
Oznacza to, że stan techniczny auta jest wypadkową zależną nie tylko od stylu i częstotliwości jazdy, ale też jakości obsługi serwisowej.
Należy także podkreślić, że firmy leasingowe wymagają od użytkowników zwrotu pojazdu w dobrym stanie, dokładnie sprawdzając stan techniczny po zakończeniu umowy, jeśli przedsiębiorca nie zdecyduje się wykupić auta.
Istotny przebieg
Podczas wyboru samochodu poleasingowego należy zwrócić szczególną uwagę na jego przebieg. Stan licznika w dużej mierze przekłada się na stopień wyeksploatowania pojazdu. Chociaż zwykle auta firmowe są intensywnie użytkowane, zdarzają się wyjątki. Na aukcjach poleasingowych można znaleźć samochody na przykład z przebiegiem 40 tys. kilometrów po trzech latach użytkowania.
Ważna cena
Cena, choć wydawałaby się bardzo istotnym czynnikiem, nie jest najważniejszym kryterium. Nadrzędną wartością jest stan techniczny czy pochodzenie – bo to te wartości kształtują w dużej mierze koszty. Niemniej jednak samochód poleasingowy w dobrym stanie technicznym można kupić nawet o kilka-kilkanaście procent taniej. Taka oszczędność i tak jest spora, dlatego warto rozejrzeć się za takimi pojazdami.