Znalazłeś to idealne mieszkanie i zacząłeś poszukiwanie środków na jego zakup, lecz bank szybko ukrócił Twoje marzenia, odmawiając Ci kredytu? Niestety, negatywna historia kredytowa może być sporą przeszkodą, ale nie jest nie do pokonania. Zobacz, co możesz zrobić, aby poprawić swoje szanse na otrzymanie kredytu i kupno mieszkania!
Ocena punktowa BIK a negatywna decyzja kredytowa
Na decyzję banku o tym, czy udzielić Ci kredytu, czy też go odmówić, wpływa wiele czynników. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że historia kredytowa w BIK-u jest jednym z najważniejszych punktów i jeśli nie przejdziesz jej sprawdzania pozytywnie, możesz jedynie pomarzyć o kredycie. Jeśli aktualnie spłacasz już jakiś kredyt i masz z tym problem, miałeś trudności ze spłatą rat w przeszłości lub też toczy się wobec Ciebie postępowanie windykacyjne, nie masz szans na to, by zyskać pozytywną ocenę i przejść do kolejnych etapów wyliczania zdolności kredytowej.
Więcej informacji o tym, jaki jest związek między BIK-iem a decyzją kredytową, znajdziesz tutaj: Jak BIK wpływa na zdolność kredytową.
JAK SPRAWDZIĆ, CZY JESTEM W BIK-U?
Zazwyczaj Twoją historię kredytową sprawdza instytucja, która rozważa udzielenie Ci kredytu. Możesz to jednak zrobić samodzielnie, rejestrując się na stronie BIK-u, choć będzie to wymagało podania wszystkich danych osobowych i potwierdzenie ich przelewem weryfikacyjnym. Po potwierdzeniu Twojej tożsamości raz na pół roku będziesz mógł całkowicie za darmo pobrać raport BIK-u na swój temat.
Czyszczenie BIK-u – kiedy jest to możliwe?
Istnieją trzy przypadki, w których możesz zwrócić się do BIK-u z prośbą o usunięcie danych, które negatywnie rzutują na Twoją historię kredytową i tym samym uniemożliwiają Ci otrzymanie pozytywnej decyzji z banku. Możesz to zrobić, jeśli:
- spłaciłeś już kredyt i zrobiłeś to w terminie, ale chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o nim,
- miałeś problemy ze spłatą kredytu i regulowałeś raty nieterminowo, ale od tego czasu minęło już 5 lat, zatem uległo to przedawnieniu,
- zauważyłeś, że Twoja historia kredytowa zawiera nieprawdziwe informacje i chciałbyś je sprostować – i oczywiście masz dowody na potwierdzenie swoich racji.
Tylko w tych trzech sytuacjach BIK ma prawo przychylić się do Twojej prośby i sprawdzić lub skorygować Twoją historię kredytową. Poza tym nie masz prawa żądać usunięcia niewygodnych dla Ciebie informacji.
Sposoby na poprawę złej historii kredytowej
Jak to mówią… nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Zamiast więc martwić się tym, że odmówiono Ci kredytu na kupno mieszkania, o którym marzyłeś, zajmij się poprawą swojej nadszarpniętej reputacji w oczach banku. Co możesz zrobić, aby naprawić złą historię kredytową?
- Jak najszybciej spłać zobowiązania, które są przyczyną powstania problemu – nie ma długu, nie ma problemu. Pozostanie Ci tylko poczekać, aż informacja o trudnościach w spłacie się przedawni i zostanie wykreślona z bazy BIK-u.
- Jeśli nie dysponujesz wystarczającymi środkami, dąż do ugody z wierzycielem – wbrew pozorom jemu też zależy na polubownym załatwieniu sprawy i odzyskaniu swoich pieniędzy. W przypadku zadłużenia w kilku instytucjach możesz zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym, który może ułatwić Ci terminowe spłacanie rat w tym trudnym okresie.
- Ureguluj też wszystkie inne zobowiązania finansowe, które nad Tobą ciążą – zakupy na raty, karty kredytowej itp. Dzięki temu dasz jasny sygnał, że wziąłeś się na poważnie za swoje finanse i powoli stajesz na własne nogi.
Pamiętaj o tym, że poprawa złej historii kredytowej to proces długofalowy, a zatem trochę minie, zanim zobaczysz pierwsze efekty swoich działań. Nie ma jednak takich trudności, których nie można rozwiązać – koniec końców osiągniesz więc swój cel i stracisz łatkę nieterminowego kredytobiorcy. A wtedy już nic nie będzie stało na przeszkodzie, by zaciągnąć kredyt i kupić wymarzone mieszkanie.