Pożyczka i kredyt przez Internet

0
3224

W sieci można znaleźć szeroką ofertę kredytów i pożyczek. Jednakże przed ich zaciągnięciem warto dowiedzieć się więcej na temat firmy, która będzie ich udzielać. Koniecznie zwróć uwagę na zapisy umowne oraz koszty kredytu lub pożyczki. Aby nie paść ofiara oszustwa musisz się dobrze przygotować przed podjęciem jakichkolwiek działań. W tym celu zachęcamy do skorzystania z porad udzielanych podczas akcji Narodowego Banku Polskiego „Sprawdź, zanim podpiszesz”.

Na co zwracać uwagę, aby ustrzec się przed oszustwem?

Przede wszystkim dowiedz się jakiego rodzaju działalność prowadzi instytucja, od której chcesz wziąć kredyt lub pożyczkę. Sprawdź czy jest to bank, podmiot parabankowy czy firma pożyczkowa. Dobrze jest przewertować Internet w celu odnalezienia informacji dotyczących tejże firmy. Najbardziej cenne będą doniesienia prasowe oraz wzmianki zawarte na sprawdzonych stronach internetowych. Możesz również poczytać opinie użytkowników na forach internetowych. Jednakże pamiętaj, że jest to tylko dodatkowe źródło informacji. Na rynku jest wiele firm, które przed udzieleniem kredytu lub pożyczki wymagają uiszczenie pieniędzy na poczet opłaty przygotowawczej. Ma to miejsce jeszcze przed podpisaniem umowy. Często zdarza się tak, że kredyt nie zostaje udzielony, a opłata ta przepada.

Co zrobić przed podpisaniem umowy internetowej?

Jeśli postanowisz podpisać umowę bardzo dokładnie zapoznaj się z jej warunkami. Przeczytaj całość umowy wraz z informacjami zapisanymi małym drukiem. Jeśli masz wątpliwości spróbuj dowiedzieć się więcej szczegółów. Poproś o przesłanie wstępnej umowy i skonsultuj ją np. z prawnikiem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie padniesz ofiarą oszustwa. Jeśli korzystasz z oferty zawartej w Internecie to koniecznie dowiedz się czy pożyczki będą udzielane z własnych środków firmy czy firma ta będzie jedynie pośredniczyć w udzielaniu pożyczki przez platformy pożyczkowe (czyli inne osoby prywatne). Jeśli skorzystasz z pożyczki płynącej z platform kredytowych, to wówczas przepisy ustawy o kredycie konsumenckim nie będą miały zastosowania.

Zastanów się zanim cokolwiek podpiszesz

Organizatorami akcji jest siedem instytucji: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policja oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Będą oni starać się, aby apel związany z ostrożnością w kwestii zawierania umów finansowych dotarł do jak najszerszego grona osób. Link do strony – zanim-podpiszesz.pl.