CZYM SIĘ RÓŻNI POŻYCZKA OD KREDYTU?

0
2512

Każdy, kto choć raz zwrócił się do banku o jakąkolwiek formę wsparcia finansowego wie, jak bogatą ofertą produktów kredytowych dysponują finansowe placówki. Broszury informacyjne zalewają klienta mnóstwem promocji i atrakcyjnych oprocentowań, a konsultanci przyprawiają o ból głowy podsuwając coraz bardziej opłacalne finansowo oferty. Bardzo łatwo zagubić się w tych wszystkich kredytach i pożyczkach, dlatego często oba produkty, choć różnią się od siebie, są mylnie uznawane za tą samą formę zobowiązania wobec banku.

Istotną różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką jest fakt, iż ten pierwszy udzielany jest wyłącznie przez banki, lub firmy doradztwa finansowego, a umowa zawierana jest zgodnie z obowiązującym prawem bankowym, natomiast pożyczki może udzielić każdy podmiot, nawet osoba fizyczna, w oparciu o kodeks cywilny. Różnica polega także na określeniu celu, na jaki zaciągane zostaje zobowiązanie. Banki oferujące kredyt z reguły życzą sobie, aby w umowie zawrzeć informacje dotyczące przeznaczenia środków na konkretny cel. Na tej podstawie mogą więc żądać natychmiastowego zwrotu całości kredytu, jeśli pieniądze nie zostaną wykorzystane w sposób określony umową. W przypadku pożyczek pieniądze przekazywane są klientowi na dowolny cel, zatem nie musi się on tłumaczyć na co chce przeznaczyć pożyczoną sumę i nie grożą tym samym żadne konsekwencje. Odnośnie samych umów warto także wiedzieć, że pożyczki cechuje uproszczona formuła oraz mniej koniecznych formalności, przez co dużo szybciej i łatwiej otrzymać tego typu produkt, jednak jest on dużo droższy niż oferta kredytowa, co jest odczuwalne w postaci naliczanych odsetek.

Decydując się na jedną z powyższych form zobowiązania finansowego warto także wiedzieć, że w przypadku kredytów zawsze należy mieć sprecyzowany cel na jaki przeznaczone zostaną środki, co nie jest konieczne w kwestii ubiegania się o pożyczkę. Dodatkowo kredyty występują w kilku rodzajach ofert takich jak: kredyt hipoteczny, samochodowy, konsolidacyjny, czy w przypadku przedsiębiorców: obrotowy, towarowy i inwestycyjny, zatem cel finansowania powinien jasno określić rodzaj zaciąganego kredytu.