Nie chcesz dorabiać do emerytury? Zacznij oszczędzać już dzisiaj

0
2630

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie dla wszystkich będzie równoznaczne z zakończeniem pracy zawodowej. Wiele osób będzie zmuszonych do dalszej pracy, aby móc związać koniec z końcem. Czy dwadzieścia, a nawet trzydzieści lat przed emeryturą mamy możliwość zgromadzenia takich środków, które po osiągnięciu wieku emerytalnego pozwolą nam ze spokojem patrzeć w przyszłość?

Emerytura pełna… złudzeń

Ekonomiści biją na alarm: w związku z niżem demograficznym i rosnącą emigracją zarobkową emerytura przyszłych pokoleń może być albo bardzo niska, albo… może nie być jej wcale. Skromna, państwowa emerytura może nie wystarczyć nawet na zapewnienie tak podstawowych potrzeb, jak utrzymanie mieszkania, leczenie czy rehabilitacja.

Mimo niepokojących statystyk, wyobrażenia Polaków o emeryturze wciąż są mocno wyidealizowane. Jak wynika z badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec finansów”, tylko 21% Polaków oszczędza z myślą o przyszłej emeryturze. To pokazuje, że wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z konieczności budowania dodatkowego kapitału na przyszłość[1].

Stosunek Polaków do emerytury jest dość ambiwalentny. Z jednej strony przekonujemy się nawzajem, że „jakoś to będzie”, spychając myśl o oszczędzaniu na nieokreślone „później”, z drugiej zaś nieśmiało mówimy o swoich obawach dotyczących emerytury, jednocześnie nie podejmując żadnych kroków, aby wpłynąć na swoją przyszłość już teraz.

Jak oszczędzać na emeryturę?

  • IKE lub IKZE

Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to dwa rodzaje kont oszczędnościowych umożliwiające gromadzenie środków na poczet przyszłej emerytury. To kapitał niezależny od pieniędzy zgromadzonych w ZUS-ie czy OFE. Odkładając pieniądze na IKZE możemy skorzystać z ulg podatkowych m.in. odliczając wpłaty dokonane na konto od podatku w rozliczeniu PIT, a przy wypłacie środków po osiągnięciu wieku emerytalnego, unikając 19% podatku od zysków.

  • PPE

Pracowniczy Program Emerytalny to rodzaj grupowego oszczędzania stanowiący jeden z elementów III filaru emerytalnego. PPE to pozapłacowy benefit, który oferuje coraz więcej firm. Jeśli rozglądasz się za nową pracą, sprawdź, czy możesz dołączyć do Pracowniczego Programu Emerytalnego.

Warto jeszcze raz podkreślić, że na oszczędzanie na emeryturę nigdy nie jest za wcześnie.

Odkładając niewielkie sumy, w ciągu trzydziestu lat jesteśmy w stanie zgromadzić kapitał w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To kwota, która po wejściu w wiek emerytalny, pozwoli nam utrzymać dotychczasowy poziom życia lub ułatwi start w dorosłość naszym najbliższym.

[1] http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/postawy_polakow_wobec_finansow_2015.pdf

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here